Nem csak karácsonykor készíthetünk zserbót: Borbás Marcsi elárulta a trükkjét
Miért várnánk a kedvenc süteményünkre az ünnepekig? Borbás Marcsi elárulta, hogyan készítsünk zserbót nyáron.
A mákot nem mindenki szereti, a zserbót viszont annál inkább. Borbás Marcsi most ötvözte a kettőt és az eredmény magáért beszél.
Ki mondta, hogy zserbót csak karácsonykor lehet enni vagy ünnepnapokon? A zserbó az az a recept, amit bármikor lehet készíteni. Úgyhogy én most zserbót készítek, de mákosat
– kezdte a Gasztroangyal a Borbás Marcsi Szakácskönyve című műsor május 31-i adásában.
Íme Borbás Marcsi nyári zserbó receptje
„A mák az egyik kedvenc alapanyagom, imádom a mákot és aranyba foglalom a nevét annak, aki ezt az ötletet kitalálta, hogy ne csak diós, hanem mákos is legyen” – mondta Marcsi és azt is hozzátette, hogy a zserbót nem mindenki szereti, pedig a világ egyik legegyszerűbb süteménye, nagyon könnyű elkészíteni.
Hozzávalók
- 50 dkg liszt
- 25 dkg vaj
- 6 dkg cukor
- 1,5 dkg élesztő
- 3 kanál tejföl
- 2 tojássárgája
- csipet só
A töltelékhez:
- 40 dkg cukros darált mák
- 1 nagy üveg sűrű, cukor nélkül főzött szilvalekvár
Máz
- 20 dkg fekete csokoládé
Elkészítés:
A lisztet morzsoljuk össze a vajjal, ügyelve arra, hogy a zsiradék egyenletesen elkeveredjen benne. Ezután adjuk hozzá a cukrot, a sót, a tojássárgákat, majd morzsoljuk bele az élesztőt is. Végül keverjük hozzá a tejfölt, és dolgozzuk sima, rugalmas tésztává. A kész tésztát tegyük hűvös helyre, és pihentessük körülbelül 30 percig.
A megkelt tésztát osszuk öt egyforma részre. Enyhén lisztezett felületen egyesével nyújtsuk ki őket a sütőforma méretére. Érdemes a tepsit magunk mellé készíteni, hogy könnyebben igazíthassuk a lapokat. A széleket sodrófával finoman formázzuk vissza, így szép, szabályos téglalapokat kapunk.
Az első kinyújtott lapot óvatosan tekerjük fel a sodrófára, majd helyezzük az előzőleg kivajazott és liszttel megszórt tepsibe. Kenjük meg bőségesen szilvalekvárral, majd szórjuk rá a cukorral elkevert darált mák egy részét. Ügyeljünk arra, hogy a tölteléket négy réteg között egyenletesen osszuk el. Erre kerül a következő tésztalap, majd ismét lekvár és mák, egészen addig, amíg az összes réteget felépítjük.
Miután a legfelső lap is a helyére került, villával több helyen szurkáljuk meg a tetejét. A süteményt 175 °C-ra előmelegített sütőben 40–45 perc alatt süssük aranyszínűre.
A bevonathoz vízgőz felett olvasszuk fel a csokoládét. Várjuk meg, amíg a sütemény teljesen kihűl, majd a folyékony csokoládét egyenletes rétegben simítsuk a tetejére.