Napi friss

Csuti a „bugyiszabályról”: „Nálunk nincs meztelenkedés”

Ösztönösen neveli arra gyermekeit, hogy a testüket meg kell védeni, és igyekszik minél többet olvasni a gyereknevelésről.

Nina és Medox éppen abban a korban vannak, akiknél már ideje elkezdeni a tudatos testkép kialakítását. A Hintalovon Alapítvány a nemzetközi, szexuális zaklatással kapcsolatos prevenciós program ajánlása alapján azt javasolja, hogy 3-5 éves kor között ideje megtanítani a gyerekeknek, mit szabad és mit nem a testük kapcsán. Ehhez mankóként szolgál az úgynevezett „bugyiszabály”. Lényege, hogy ahol a gyermek testét fehérnemű takarja, oda nem nyúlhat senki más. „Úgy gondolom, amilyen viselkedésmintát a gyerekeknek mutatunk, azt fogják elsősorban megtanulni. Nálunk nincs például meztelenkedés. Persze ott a közös fürdés, ami egy rituálé mindkét gyerekkel, de ők is külön-külön fürdenek már. Tudatos vagyok e téren, még a négy fal között sem szokásom meztelenül mászkálni” – magyarázta a story.hu-nak Szabó András Csuti, aki igyekszik egészséges példát mutatni a gyermekeinek.

Ugyanakkor nagyon fontosnak tartja, hogy a szülők tájékozottak legyenek ebben a témában is, hiszen ahány ház, annyi szokás. „Ugyanez igaz az étkezésre: ha csupa chipset, gumicukrot eszem a gyerek előtt, akkor hogy mondom meg neki, hogy neki nem lehet? Én is az alapján alakítottam ki az elsődleges szülői magatartásom, amit én a szüleimtől láttam. Emellett hiszek abban, hogy a gyerekek mellett magamat is nevelem, a magam reakcióit is kell irányítanom” – húzta alá Csuti, de fontosnak tartja azt is, hogy az egészséges testtudatot kialakítsa a gyerekekben. A következő évet ezért arra szánja, hogy még az iskola előtt minél inkább elmélyedjen a témában a fiával, aki jövő szeptemberben lép majd be először az iskola kapuján.

Csuti büszke gyermekeire az önzetlenségük, segíteni akarásuk miatt, ami szerinte annak is köszönhető, hogy igyekszik minden helyzetben a lehető legtöbb dolgot elmagyarázni nekik. „Volt arra példa, hogy azt láttam a játszótéren, hogy a fiam odaáll a nagyobbak elé, hogy ne bántsák a kisebbet. Annyira megható volt, kis híján kicsordult a könnyem. De Nina ugyanez, mindenét odaadná a társainak, hogy boldoggá tegye őket. Azt gondolom, itt kezdődik az érzelmi nevelés.”

Beszélni kell a gyerekkel

Nem könnyű óvodás gyerekek számára elmagyarázni, hogyan kell kialakítani a határokat a testükkel kapcsolatban. Az üzletember úgy gondolja, hogy a lehető legtöbbet kell beszélni a gyerekekkel. Ezért például amikor közösen néznek mesét, ha úgy érzi, megáll, és elmagyarázza a kritikus helyzeteket. A „bugyiszabály” az egyik legfontosabb eleme: ne tartsd magadban! Vagyis minél többet kell beszélni a gyerekekkel, hogy megérthessék a bonyolult helyzeteket.

  • Az első szabály: a fehérnemű (bugyi/trikó) által fedett testrészeket csak az érintheti meg, akinek a gyermek erre engedélyt ad.
  • A második a jó és rossz titkok közti különbség megtanítása, amit így magyarázhatunk el legkönnyebben: a jó titkoktól az embernek kellemes zsibongás támad a gyomrában, és ugrálni van kedve, vagy folyton mosolyogni szeretne. A rossz titkoktól viszont megfájdul a fej, a has, és ezek rémálmokat is okozhatnak.
  • A harmadik pedig a már fent említett szabály kezelése, hogy a gyerek ne tartsa magában a rossz titkokat, merje elmondani annak, akiben igazán megbízik.

Kiemelt kép: Trenka Attila/fotocentral.hu

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story rejtvény különszáma!

Kapható a Story nyári különszáma!

Kövess minket az Instagramon is!