Külföldi sztár

Greta Garbo örök magányra ítélte saját magát

A legendás svéd dívának minden vágya az volt, hogy a színpadon ragyoghasson. Olyan fényes karrierről azonban aligha álmodott, amilyen aztán Hollywoodban várt rá.

Majdnem Gabor lett

Az 1905-ben született Greta­ Lovisa Gustaffson ­duci volt, esetlenül járt, és tele volt gátlásokkal. Átható tekintete, mély hangja és különleges kisugárzása mégis azonnal megfogta azokat, akiknek volt szemük a tehetségre – és a fiatal lány szerencsére hamar találkozott ilyenekkel. 18 évesen a kor egyik legnevesebb svéd rendezője vette a szárnyai alá: Mauritz­ Stiller volt az, aki a Garbo nevet adta neki. Eredetileg a magyaros csengésű Gabort ajánlotta, állítólag Bethlen Gábor erdélyi fejedelem nyomán, ám Greta felcserélt benne két betűt, mivel ez szerinte jobban hangzott, így lett Greta Garbo. Stiller vitte magával Amerikába is, miután a frissen létrehozott Metro-Goldwyn-Mayer­ filmstúdió egyik alapítója, Louis B. Mayer egy svéd filmben felfigyelt a lányra. Garbo karcsúra fogyva és némileg kikupált külsővel rövidesen Hollywood egyik legfényesebb csillaga lett – ekkor alig múlt 21 éves.

John Barrymore-ral a Grand Hotel forgatásán 1932-ben

Melankólia mindhalálig

Különleges kisugárzásában nagy szerepet játszott a belőle áradó állandó melankólia és egyfajta magány, ami meghatározta az alaptermészetét. Ennek egyik gyökere korán elveszített apja, majd fiatalon elhunyt, imádott nővére, Alva halála volt, akinek még a temetésére sem tudott elmenni. Minden sikere ellenére a svéd színésznő kerülte a reflektorfényt és a rajongókat, alig adott interjút, nem szerette a nyilvánosságot. „Már gyerekkoromban is mindig inkább egyedül akartam lenni, ma is utálom a tömeget. Nem érzem jól magam nagy társaságban” – árulta el.

Különleges kisugárzása volt a filmvásznon és a magánéletben is

Harcban Hitler ellen

Nem csak a filmvásznon játszott kémet, a való életben is dolgozott a titkosszolgálatnak: a második világháború idején a briteknek gyűjtött információt svéd náciszimpatizánsokról. Állítólag közvetített a svéd király és a brit titkos ügynökök között. Amúgy maga Adolf Hitler is a rajongói közé tartozott, még levelet is küldött neki. Garbo erről azt mondta: szívesen találkozott volna vele, hogy saját kezűleg gyilkolja meg.

Extrém diétát követett

Legendák szólnak arról, milyen különleges étrenden élt a világhírű filmcsillag, aki bizonyára azért tett így, mert fiatalon „túlsúlyosnak” tartották. Élete végéig kínosan ügyelt a vonalaira. A kor kétes hírű táplálkozástudományi szakemberének, Gayelord Hausernek a tanácsait követve, extrém diétán élt, étrendjén zöldségek, búzacsíra, joghurt, élesztő, író, melasz, zellerpüré és hasonló ínyencségek szerepeltek. Nagy ritkán azért egy tonhalas szendvicset vagy egy kis sajtot is megevett.

kétarcú nő című film után lett elege (Fotó: Profimedia)

Férfiakat és nőket is szeretett

Greta soha nem ment férjhez, de románcaival annak idején tele voltak a lapok. Például az egyik első holly­woodi partneréhez, John Gilberthez fűződő viszonyával, akivel egy darabig együtt is élt, és aki többször megkérte a kezét. Ő azonban nem akart feleség lenni, ahogyan anya sem. Románca volt a karmester Leopold Stokowskival vagy az író Erich Maria Remarque-kal, de gyengéd érzelmek fűzték több nőhöz is. Így fiatal kori svéd barátnőjéhez, Mimi Pollakhoz, később a nyíltan leszbikus írónőhöz, Mercedes de Acostához és sokak szerint a legközelebbi barátnőjéhez is Amerikában, az amúgy férjezett Salka Viertelhez. Saját magát szerette „agglegénynek” nevezni.

Mintha elvágták volna

Miután Amerikába érkezett, Garbo alig másfél évtized leforgása alatt közel harminc mozit forgatott le. Eleinte némafilmekben játszott, ezek ugyanolyan sikeresek voltak, mint aztán a hangosfilmes korszaka, és a harmincas évekre Hollywood körülrajongott, legendás filmikonjává tették. Háromszor jelölték Oscar-díjra, és kurtizántól Anna Kareninán át Mata Hariig és Krisztina svéd királynőig jó pár izgalmas szerepet eljátszott. Ám elég volt egy imázsváltási kísérlet, amit a stúdió erőltetett, és A kétarcú nő című félresikerült vígjátéka 1941-ben ahhoz, hogy Garbo úgy döntsön: örökre elege van Hollywoodból. Csupán 36 éves volt, amikor végleg hátat fordított a filmezésnek, és bár voltak kísérletek a visszacsábítására, végül élete következő közel öt évtizedét maga választotta visszavonultságban élte le. Gyakran tett nagy, hosszú sétákat New Yorkban kalappal, napszemüveggel, sokszor férfiruhában álcázva magát. Magányosan élt, 1990-ben, 84 évesen érte a halál.

Visszavonulása után sokszor álcázta magát, ha utcára ment

Különc istennő

Kristina Lüding:­ Greta Garbo – A magányos istennő című könyvében regényes formában olvashatnak a színésznő kalandos életéről a svédországi kezdetektől a hollywoodi sikereken át a korai visszavonulásig.

Kiemelt kép és fotók: Getty Images

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story téli különszáma!

A Story Horoszkóp különszáma kapható az újságárusoknál!

Kövess minket az Instagramon is!