Egyre több közszereplő beszél nyilvánosan az egészségi állapotáról, ezzel segítve másokat is a sokszor lappangó betegségek nyilvánvaló tüneteinek felismerésben. Nádai Anikó is igyekszik mindent megtenni a saját egészsége érdekében, és erről nem szégyell beszélni.
Nincs ismert gyógymód
A kétgyermekes anyuka korán elveszítette az édesanyját, azóta még inkább hangsúlyt helyez a betegségek megelőzésére. Hiszi és tudja, hogy a szűrővizsgálatok életet menthetnek. Néhány hete, szembenézve egyik legnagyobb félelmével, belevágott egy olyan teljes körű kivizsgálásba is, amelyből megtudta, örökölte-e édesanyja autoimmun betegségét. A vérvétel és a pajzsmirigy-ultrahang után az endokrinológus szakorvos sok jóval nem kecsegtette. „Sajnos évek óta rakoncátlankodik a pajzsmirigyem, így elég olvasott vagyok a témában. A pajzsmirigy egyik legismertebb betegsége a Hashimoto-tyreoiditis. Ez egy krónikus pajzsmirigy-gyulladás, egy autoimmun betegség, aminek nincs ma ismert gyógymódja, fájdalommentes, ám végül a pajzsmirigy teljes pusztulásához vezet. Főként a nőket érinti, és az erre való hajlam öröklődik. Nálam elég magas az anti-TPO-szint, ami sajnos ennek a betegségnek az egyik jele. Édesanyám pedig Basedow-kórban szenvedett, ami 20 százalékos eséllyel szintén öröklődik – írta a Reggeli műsorvezetője az Instagram-oldalára. Azóta is igyekszik a téma iránt érzékenyeket hasznos információkkal ellátni. – Egy jó tanács! Eddig például ezt nem tudtam, és ez a kedves endokrinológus hölgy mondta el: ha kifejezetten pajzsmirigylaborra mentek, a vérvétel előtt érdemes abbahagyni minden olyan készítmény szedését, ami biotint tartalmaz (hajerősítő kapszulák, kollagén tartalmazhat), mert így hamis eredményt kaptok!”
„Ezt nem kell szégyellni!”
Nem Anikó az egyetlen híresség, aki kapcsolatba került a Hashimoto-kórral. Madár Veronika 2019 óta áll állandó orvosi kezelés alatt, és azért döntött a kivizsgálás mellett, mert furcsa tüneteket észlelt magán: nem változtatott az étkezési szokásain, mégis hízni kezdett, és amíg korábban órákig napozott, volt idő, amikor majd megfagyott még a legnagyobb melegben is. Mint kiderült, nála a pajzsmirigy alul- és túlműködése egyaránt előfordulhat, sőt a két véglet válthatja is egymást. Mégis a szerencsésebbek táborába tartozik, hisz az orvosok időben felfedezték a problémát, így ez idáig sikerült elkerülnie az elváltozás súlyosabb szövődményeit. „Akik ebben a cipőben járnak, azoknak üzenem: a pozitív energia a legfontosabb. Én hiszek az orvosokban, és abban, hogy a legtöbb, amit tehetek, ha szinten tartom a betegségemet. Fontosnak tartom kiemelni, hogy senki ne érezze magát kevesebbnek azért, mert pajzsmirigybeteg. Ezt nem kell szégyellni!” – biztatta sorstársait Vera korábban a Story magazin hasábjain is.
A fórumok is segítenek
Király Linda úgy segített több ezer nőnek, hogy miután kiderült pajzsmirigybetegsége, létrehozta a Vénusz Projectet. A közösségi oldalon a mai napig működő fórumon bárki tapasztalatot cserélhet, ami Linda szerint azért rendkívül hasznos, mert hiszi, hogy minden egészségügyi probléma lelki eredetű. A többezres társaságban akadnak pajzsmirigy-problémával, PCOS-sel, inzulinrezisztenicával, Hashimoto- és egyéb autoimmun betegséggel küzdő nők is, akik saját történeteikkel segítik egymást.
Korábban Tóth Gabi hangja is messzire elhallatszott, többeknek hívta fel a figyelmét a Hashimoto-betegségre. „A szülést és szoptatást követően sajnos kiderült, a hormonháztartás felborulásának következtében lett egy autoimmun betegségem. Ez egy pajzsmirigybetegség” – írta a csalad.hu-n, ahol évekig blogot vezetett, amit sokan követtek.
Van remény?
Demcsák Zsuzsa egy véletlennek köszönheti, hogy megtalálta a módját, hogyan legyen jobban, és erre a szervezete is jól reagált. „Képernyősként mindig vigyáznom kellett a külsőmre, de évekkel ezelőtt pajzsmirigyproblémáim adódtak, Hashimoto-kórral diagnosztizáltak. A gyógyulást az a szerencsés fordulat hozta meg, hogy elfelejtettem elvinni a gyógyszereimet az Ázsia Expressz forgatásaira, viszont megismerkedtem Krishannal. Onnantól kezdve húst sem ettem évekig, aminek hihetetlen kedvező hatásai voltak.”
Kiemelt kép: Birton Szabolcs/fotocentral.hu