Romhányi József életének tragikus, utolsó szakaszát is felidézték nemrég: a „rímhányó” 105 éve, március 8-án született, ebből az alkalomból a Duna Hogy volt?! című műsorában a múlt hét végén az író, költő és műfordító életére és művészetére emlékeztek. Romhányi lánya, Ágnes, aki maga is műfordítóként és dramaturgként dolgozik, elárulta: édesapja a zeneiskolában eredetileg brácsásnak készült, ám eltörte a kisujját, ezért végül opera szakon fejezte be a tanulmányait. A műfaj iránti szeretete egész életében megmaradt: autózás közben édesanyjával gyakran énekeltek hármasban operarészleteket.
Romhányi József tragikus végnapjai
A Hogy volt?! stúdiójában Romhányi Ágnes édesapja utolsó munkájáról, a Macskák című musical magyar fordításáról is beszélt. Elmondása szerint apja az élet ajándékának tekintette, hogy megkapta ezt a feladatot, és tisztában volt vele, milyen nagy lehetőséget jelent.

„A munka nehéz, tömény és sürgős volt, ezért nem engedhetett meg magának pihenést. Agyonhajtotta magát, sokat dohányzott, de az igazi gondot a magas vérnyomás jelentette.
A szervezete végül felmondta a szolgálatot. Előbb egy mikroagyvérzés, majd nyolc hónapig tartó leépülési időszak következett.
Addigra azonban már elkészült a munkával. Még élt, amikor 1983-ban bemutatták a Macskákat, de akkor már nem tudta, mi az” – idézte fel a szomorú történetet. Ágnes hozzátette, ő maga is rajong a szövegért, és büszke arra, hogy a darab magyar változata is milyen nagy sikert aratott.
Kiemelt kép: MTVA




