A hazai televíziózás egyik igazi legendája volt Öveges József, aki lehengerlő előadásmódjával és izgalmas fizika kísérleteivel gyerekek és felnőttek millióit kápráztatta el a képernyőn keresztül. Folytassa, Öveges! címmel mutatott be az Astrum Színház egy a fizika professzorról szóló előadást. A premier környékén azonban néhány különleges dolgot fedeztek fel a társulat tagjai.
„A bemutató eredeti időpontját egyeztetési problémák miatt néhány héttel el kellett halasztanunk, így végül egy korábban nem tervezett napra került a premier a Déryné Központban. Kevesen tudják Öveges professzorról, hogy fénytörési kísérletek közben kapott agyvérzést. A főpróbáról hazafelé menet taxiba szálltam, esős éjszaka volt, de a kocsi fényszórója valahogy úgy törte a fényt, hogy egy szivárványt vetített az útra. Aztán amikor a bemutató napján reggel bementünk a terembe, furcsa jelenségre lettünk figyelmesek. Az egyik asztalon ott állt Öveges professzor portréja, mellette pedig egy üvegedényben víz. A nap úgy sütött be az egyik ablakon, hogy a víz éppen egy szivárványt vetített az asztalra a portré mellé. Az egyik színészünk, Vajda Zoltán Richárd vette ezt először észre. Nagyon különleges látvány volt – emlékszik vissza az előadás rendezője, Baku György. – Valahogy úgy éreztük, hogy ez egy jel, amit a professzor küldött nekünk, hogy velünk van, hogy minden rendben lesz. Rendben lement a nyilvános főpróba és a bemutató, a közönség hatalmas szeretettel fogadott minket, és utána mi is megünnepeltük kicsit a premiert. Este, amikor hazaértem, és már majdnem el is aludtam a nehéz nap után, rezgett az éjjeli szekrényen a telefonom: az előadás egyik címszereplője, Földes Tamás írt: ’Tudjátok, hogy ma volt Öveges születésnapja?’ Az az igazság, hogy amikor az előadást előkészítettük, még a fejemben volt ez a dátum, de addigra teljesen elfelejtettem. Mindezek tükrében már tényleg nem tudtunk másra gondolni, mint hogy a szivárványon keresztül a professzor mosolygott ránk. Azóta az RS9 Színház Vallai kertjében játsszuk az előadást, és folyamatosan vannak érdekességek. A másik Öveges professzorunk, Magócs Ottó például gyakran kedveskedik a kollégáknak meglepetés-csokitojásokkal, amikben játékfigurák vannak. Szinte kivétel nélkül olyan alakok kerülnek elő a kis sárga műanyag tojásokból, amiknek valamilyen köze van az előadáshoz: rakéta, kutya, liba. Mintha még mindig kapnánk egy-egy kis üzenetet. Ez pedig nagy lendületet ad a további munkához. Olyan előadást akartunk létrehozni, amit együtt tudnak élvezni a generációk, az általános iskolás gyerekektől a nagyszülőkig. A darabban nemcsak Öveges professzor életét, hanem ikonikus kísérleteit is bemutatjuk, és titkon azt reméltük, hogy nemcsak a nézők, hanem valahonnan majd Öveges professzor is örülni fog annak, amit létre hoztunk. Ezért is jelentenek nekünk olyan sokat ezek a jelek.”

Vannak persze, akik szerint egy tudós, egy fizikus aligha lehet a tudományon kívüli, spirituális világ híve. „Mivel az ő korában, sikerei csúcsán vallásról nem nagyon eshetett szó nyilvánosan, kevesen tudják, hogy Öveges József piarista szerzetes volt. Életében fontos volt a hit és tudomány kapcsolata, és úgy vélte, a kettő nem zárja ki egymást. Így gondolom én is” – tette hozzá a rendező.
Kiemelt kép és fotó: Archív/Astrum Színház