Már életében múzeumot rendeztek be Arnold Schwarzeneggernek, méghozzá a hathatós segítségével, hiszen rengeteg emléktárgyat ő maga bocsátott az intézmény rendelkezésére. A helyszín a saját gyerekkori háza, amelyben felnőtt, és ahol 1966 nyaráig, 19 éves koráig élt. Itt jobban megérhetjük, hogyan lett egy egyszerű, vidéki osztrák srácból előbb világhírű testépítő, majd körülrajongott hollywoodi filmsztár, aztán nyolc évig kaliforniai kormányzó – mostanra pedig már egy kész intézmény.
A hűtőszekrény varázsa
A tengerentúlon élő egykori Terminátornak, aki nemrég ünnepelte a 77. születésnapját, a mai napig sűrűn visszajár szülőhazájába, Ausztriába. Időről időre Thalba is ellátogat, amellett hogy folyamatosan tartja is a kapcsolatot az itteni csapatával. Egykori otthonában – itt volt rendőr édesapja, Gustav Schwarzenegger szolgálati lakása egy egykori erdészlakban – ma érdekes kiállítás mutatja be az életét a gyerekkorától a testépítő kezdeteken át egészen a világhírig. A múzeumnak egyébként magyar alkalmazottja is van. A helyiségeket sorra járva Schwarzi különböző életszakaszaiba nyerhetünk bepillantást. Testközelből kaphatunk képet például arról, milyen szerény körülmények között cseperedett fel, a kamaszként felfedezett bodybuilding segítségével hogyan próbált kitörni a szegényes környezetéből, illetve a szigorú és agresszív apja fennhatósága alól, és persze rengeteg relikviát találhatunk a Terminátor-korszaktól kezdve egészen a kormányzóságig. A saját szemünkkel láthatjuk, hogy ifjúkorában mennyire nem éltek jómódban… A szülei állandó pénzzavarban voltak, a fiatalkora egyik legnagyobb eseménye volt például, amikor végre vettek egy hűtőszekrényt.
Gyerekként ütötték-verték
A hollywoodi sztár lelkesen támogatta a 2011-ben megnyílt múzeum létrejöttét, pedig éppenséggel örökre hátat is fordíthatott volna szülőhazájának, miután valóra váltotta mindenki amerikai álmát. Ráadásul nem is fűzik túlságosan kellemes emlékek a világnak ehhez a szegletéhez. Arról már többször, például egy tavalyi Bunte interjúban is mesélt, milyen keserű volt a gyerekkora náci szemléletű, a háborúban aztán lelkileg még inkább megnyomorodott apja és szintén kíméletlenül szigorú, bigottan vallásos édesanyja mellett. „Más világ volt az akkoriban. Ha rosszalkodtunk, vagy a legkisebb dologban nem fogadtunk szót, jött a nádpálca vagy a nadrágszíj. A bátyámmal együtt rengeteg brutalitással találkoztunk odahaza, a szüleink állandóan vertek minket. De anyám is nagyon megszenvedte az apám agresszióját, aki megtört emberként tért haza a háborúból. Nyilván poszttraumás stressztől szenvedett, de szinte pszichopataként viselkedett: rajtunk vezette le a dühét, a frusztrációját. Ivott is rendesen” – mesélte a sztár.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Bátyjának tragikus sors jutott
Felidézte, hogyan ébredtek nem egyszer zakatoló szívvel éjjel háromkor a részeg apjuk üvöltözésére, tudva, hogy következik az elkerülhetetlen erőszak. Arnold még rosszabbul is járt, mint a bátyja, Meinhard, akit az apja jobban szeretett. Ugyanis azzal vádolta a feleségét – alaptalanul – hogy a kis Arnie-nak nem ő a vér szerinti apja… Fattyúként tekintett rá. De éppen a sok bántás erősítette meg és alakította ki aztán kamaszban a vasakaratot: elhatározta, hogy majd ő megmutatja, belőle igenis lesz valaki, akivel nem lehet így bánni. 1965-ben még letudta kötelező egyéves katonai szolgálatát, de addigra egyre sikeresebb lett testépítőként, és 1966-ban örökre elhagyta Thalt, előbb Münchenbe ment, majd várta a nagyvilág. Bátyjának közben tragikus sors jutott: Meinhard még nem volt 25 éves, amikor egy hegyi úton részegen vezetve meghalt autóbalesetben. Bő fél évvel az elsőszülött fia halála után, 1972-ben Schwarzi apja halt meg stroke-ban. Kisebbik fia, aki addigra már elnyerte a világ legjobb testépítőjének járó Mr. Olympia címet – 1970 és 1975 között zsinórban hatszor ő lett a győztes! – nem ment el a temetésére.
Kiemelt kép: Getty Images