Bár a TV2-n látható sorozat rendkívül látványos, és a jelmezektől kezdve a legkisebb részletekig korhű, nem teljesen hiteles, és ezt maguk az alkotók is hangsúlyozzák. Nem is baj, elvégre nem egy dokumentumfilmet készítettek, és nem is szabad így tekinteni rá.
Halmozta a tisztségeket
Aki figyelt a suliban, tudja, hogy az igazi Hunyadi János élete talán még izgalmasabb is, pláne ha a részleteket is nézzük. „Hunyadi János legnagyobb érdeme a törökök elleni védekezés lett. Igen sikeres hadvezér volt, habár nem minden csatáját nyerte meg” − mondja Balatoni József, akit az egész ország Jocó bácsiként ismer.
Hunyadi János Kolozsváron született 1407-ben. Luxemburgi Zsigmond − aki a sorozattal ellentétben nem beszélt magyarul, emiatt állandóan egy tolmács fordított neki németre − Hunyadi apjának, Vajknak adományozta a Hunyadi-birtokot a vajdahunyadi várral együtt. Innen ered a család vezetékneve is. A család nem bővelkedett pénzben, a vagyont János szerezte. Kiváló oktatást kapott, megismerte a török harcmodort, és idővel Zsigmond király kíséretéhez tartozott, vele tartott Itáliába is. Az ottani zsoldoshadseregtől is rengeteget tanult, ahogy később a csehektől is. „1441-ben erdélyi vajdának, nándorfehérvári főkapitánynak nevezték ki, és ő felelt a déli határvidék védelméért. A trónviszály közepette kormányzóvá választották, tulajdonképpen ő volt az ország irányítója” – mondja Jocó bácsi, és azt is, hogy Hunyadi legnagyobb érdeme volt, hogy megvédte Nándorfehérvár várát. Igaz, a győzelemnek nem sokáig örülhetett, pár nappal később pestisben elhunyt ötvenéves korában.
Szerelemből házasodott
Jocó bácsi azt mondja, a krónikák feljegyezték, hogy Hunyadi fiatal korában nem a keresztény erkölcsök szerinti életet élt. „Egyértelmű, hogy ez mit jelent, ám azt is tudjuk, hogy házasságkötése után hűséges volt feleségéhez, a gazdag családból származó Szilágyi Erzsébethez. Ők egyébként szerelmi házasságot kötöttek, ami a korban, sőt azután is, ritkaságszámba ment a nemesek körében.”
Két fiuk született, 1431-ben Hunyadi László és 1443-ban Hunyadi Mátyás, a későbbi Mátyás király. „A gyerekek kiváló nevelést kaptak, ami akkoriban − a könyvnyomtatás előtt − annyit jelentett, hogy tudtak írni, olvasni, és alapvető műveltségük volt. Mátyás végül igen művelt király lett, de azt inkább feleségének, a nápolyi Beatrixnak köszönhette. Akkoriban a nemesek gyerekeit tudósok, költők, történetírók, papok tanították, egész pontosan beszélgettek velük. Ehhez még kaptak egy harcászati nevelést is.”
Egyszer fürödtek havonta
A sorozatban Hunyad vára nagyon szürke, az udvart sár borítja, az ott élők pedig mocskos ruhát viselnek. „Ez akkor is így volt – folytatja a Jocó bácsi világa blog szerzője. – A várak kőből épültek, az ablakok kicsik voltak, a szobákat fáklyákkal világították meg, amik feketére kormozták a falakat. Az illemhely luxusnak számított, egy a falból kiugró kis fülke volt, a dolgok pedig csak lepottyantak a várfal tövébe. Jó esetben havonta egyszer fürödtek a nemesek… De az élet a várakban jól szervezett volt. Mindenki tudta a dolgát az uraktól a várkapitányon át a katonákig.”
De honnan volt pénz minderre? „Hunyadi a sikereiért cserébe a királytól tisztségeket kapott, amelyekkel hatalmas birtokok jártak. Annak hasznát a bányáktól az állattartáson át a növénytermesztésig és borkészítésig ő szedte be, így az ország leggazdagabb emberévé vált. Ha összeadjuk, nagyjából akkor birtoka volt, mint ma Veszprém, Zala és Somogy vármegye.”
Hunyadi 1456 augusztusában hunyt el, a gyulafehérvári érseki székesegyházban temették el. Felesége, az erőskezű, határozott Szilágyi Erzsébet, aki fiából királyt csinált, és annak uralkodása alatt a legbefolyásosabb emberek egyike volt, 1484 körül hunyt el, és az ősi koronázóvárosban, Székesfehérváron temették el.
Ezért kongatnak délben
A déli harangozást III. Kallixtusz pápa rendelte el 1456. június 29-én kiadott bullájában, hogy ezzel is felhívja a figyelmet az iszlám elleni imádság fontosságára. Történelmi véletlenként a pápai bulla és Hunyadi János július 22-én kivívott nándorfehérvári győzelmének a híre szinte egyszerre jutott el Budára és Bécsbe, így a harangozás miértje összefolyt.
Kiemelt kép:TV2