Kell a romantika az emberiségnek, legalábbis egy nagy részének ez alapvető igénye, mondja Sodró Eliza. „Engem is el tud varázsolni egy romantikus könyv vagy film, olyan jó érzés szurkolni, hogy a szerelmesek végül egymásra találjanak. Bár inkább középiskolás koromban faltam az ilyen lányregényeket. Az Elátkozott Ella című fantasykönyv volt a kedvencem ebben a műfajban, amely egy kibővített Hamupipőke-történet. Ellával együtt teljesen bele voltam zúgva a hercegbe. Felnőttként aztán újraolvastam, és egészen belepirultam, hogy mit zabáltam én azon az egydimenziós karakteren – teszi hozzá nevetve Sodró Eliza.
Manapság inkább a fantasyfilmekért, sorozatokért rajong. – A Vikingek első évadát egy éjszaka alatt néztem meg, másnap azzal a tudattal mentem be a színházba próbálni, hogy ha meghalok a fáradtságtól, akkor a Valhallába jutok. Ha tetszik egy széria, az beszippant, mit tagadjam – mosolyog a színésznő, akit A Bridgerton család is elvarázsolt. – Hálás vagyok, hogy Majoros Eszter szinkronrendező kiválasztott Penelope szerepére. Szeretem visszanézni magam, abból mindig tanulok. Most a harmadik évad felénél járok, és mivel én szinkronizáltam, persze tudom, mire fut ki az évad. Szerintem nagy erénye a látvány, azok a ruhák, a parókák, a kastélyok… És tetszik, ahogyan a főszereplő nők irányítanak, kézben tartják családjuk mindennapjait. Szóval igaz a mondás, hogy a szenvedélyes nők mozgatják a világot és irányítják a családot.”
Eliza életében, ahogyan a családi legendárium tartja, a legerősebb nő az apai dédanyja volt, aki a színésznő születésekor hunyt el. „Ő irányított, mindenkiről mindent tudott – mondja a színésznő, akinek nagyszülei és szülei már inkább egymás partnereiként élték életüket. Ugyanígy van vele Eliza is, akinek Rusznák András színművész a jegyese. Azt meséli, megosztják egymással a mindennapi élet feladatait, szervezését. Persze kell nekik is az énidő, amit, ha már a Bridgetonról van szó, a színésznő nem pletykálkodással tölt. – Egyáltalán nem vagyok pletykás, én veszem észre utoljára, ha elindul egy pletyka. És azért sem szoktam megbántódni, ha épp én vagyok a tárgya, mivel tudom, hogy a pletykálkodásnak, akárcsak a sorozatban, van egy közösség-összetartó ereje. Mondják, hogy a lányok azért barátkoznak gyakran hármas csoportokban, mert akkor kettő mindig ki tudja beszélni a harmadikat, és ebben van valami – nevet a színésznő.
Rusznák Andrással a látszat ellenére még csak jegyben járnak:
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
De nem is lenne minderre ideje, forgat, dolgozik, játszik, szinkronizál. Utóbbival kapcsolatban azt mondja, veszélyt érez, amikor azt hallja, hogy a mesterséges intelligenciával akarnak szinkronizálni. – Valós veszélynek érzem a mesterséges intelligenciát. Lehet jó dolgokat csinálni gépekkel, de csak egy bizonyos szintig, azon túl már nem lehet pótolni az embert. A gépnek nincs lelke, az embernek van: lélek nélkül nincs művészet. Nem titok, a szinkronizálás nem a legjobban fizetett munka, de tény, hogy sok tévécsatorna, mozifilm van, így vannak felkérések. Amit jól megfizetnek, az a reklámok hangalámondása, e téren látom a veszélyt, e téren válthat ki minket a mesterséges intelligencia, mert így spórolni lehet a költségeken. De azoknál a szinkronmunkáknál, ahol művészi produktum kell, soha nem pótolhatja a gép az embert.”
Kiemelt kép és fotó: Bognár Bogi