Beszterce mellett, egy kis faluban született. Apja sörgyári igazgatóhelyettes volt, így tudott kilenc gyermeket nevelni jómódban. A kis Spéter Erzsébet hét nyelven beszélt: magyarul, németül, szászul, románul, franciául, olaszul és angolul. Egy teniszpályán találkozott első szerelmével, Alekszandru Soutzu herceggel. Ő 17, a herceg 46 éves volt akkor. Szülei tudta nélkül ment férjhez a főnemeshez, és Kolozsváron egy hatalmas kastélyban éltek, egészen a herceg hirtelen haláláig. A román herceg után másodszorra és harmadszorra ugyanazt választotta: dr. Cziegle Pál kereskedelmi tanácsost. „Ő volt az az ember, akitől egyszer elválni kevés” – mondta róla. Válása után dolgozott mixerként, pincérként a Balatonnál, majd az Ibusznál. Így jutott ki New Yorkba, ahol hozzáment negyedik férjéhez, Henry Speterhez, a másod-unokatestvéréhez. A férfi dúsgazdag volt, szállodaláncokat üzemeltetett.
Erzsébet imádta a színházat, ezért ajánlott fel egy kisebb vagyont a Nemzeti Színház építésére a nyolcvanas években. Hirtelen ismert ember lett, főleg, amikor a magánvagyonából megalapította a pénzjutalommal is járó Erzsébet-díjat, amelyet egy gálaműsorban nyújtott át művészeknek. Közülük többen ilyenkor túlzásba vitték a hajbókolást, ami gúny tárgya lett. Imádta a maga varrta turbánokat, lassan, tagoltan beszélt, és napbarnított volt, Hofi Géza csak múmiának hívta. Egyre inkább gúny céltáblájává vált, a sajtó is kikezdte. Kevesen keltek a védelmére, Haumann Péter volt az egyik: „Idejön egy távolban élő magyar, adni akar, és nem elvenni, erre először keresztbe tesznek neki, utána körüllihegik, aztán a vérét veszik. Nem értem.” 1995-ben az állandó intrikák miatt megszűnt az Erzsébet-díj. Spéter, akiről nemrég Mohai Gábor legendás tévébemondó is megosztott egy kedves történetet, visszavonult, megbetegedett, pasaréti lakását nem tudta elhagyni, állandó ápolásra szorult, erre ment rá a vagyona. Magányosan hunyt el 2007-ben. Azt szerette volna, hogy hamvait a Dunába szórják, de nem teljesítették a végakaratát.
Az év sztáreseménye hamarosan! Szavazz a sztárokra, és nyerj!
Átkot szórt
Halála előtt arra kérdésre, mire a legbüszkébb, az Újságmúzeum szerint így felelt: „Arra, amivel kudarcot vallottam, az Erzsébet-díj alapítására. Igazán nem én buktam el, hanem azok, akik keresztbe tettek. Jöjjön rájuk a Csíki erdő hidege, mert ez lett volna az, amit gyerek helyett magam után hagyok.”
Kiemelt kép: Story-Best Archívum/fotocentral.hu