Hétfőtől immár Ausztriában is látható a Hunyadi sorozat, így az osztrák nézők is bepillantást nyerhetnek Magyarország történelmének egy fontos korszakába. A Facebook-visszajelzések azonban vegyesek – van, akit teljesen hidegen hagyott, míg másokat a történelmi háttér és a korszak iránti érdeklődés tartott a képernyő előtt. Az osztrák közszolgálati csatorna egyébként partnerként is részt vett a sorozat elkészítésében.
A kommentelők közül többen megemlítik, hogy négy epizód után feladták, mert a sorozat egyszerűen nem tudta „elkapni” őket. Voltak, akik őszintén sajnálták, hogy nem tudtak hasznosabb kritikát megfogalmazni – csak érezték, hogy valami nem stimmel. A látványos, de pátosszal teli rendezést és a Braveheart (A rettenthetetlen címmel játszották itthon – a szerk.) vagy Trónok harca stílusának utánérzését sokan kifogásolták – szerintük drága, de rosszul használt költségvetésről árulkodik a végeredmény.
Ugyanakkor voltak olyan hozzászólók, akik szerint a történelmi háttér ismerete jelentősen növeli a sorozat élvezetét. Magyarországi iskolai tanulmányokra és személyes érdeklődésre hivatkozva jelezték: aki tisztában van a 150 éves török uralom jelentőségével, az egészen más szemmel nézi ezeket a képsorokat – ahogy egy nyaralási fotó is mást mond annak, aki már járt az adott helyszínen.
Rákóczit jobban ismerik?
Egy kedves emlék is előkerült: egy alapiskolai kötelező olvasmányként ismert történelmi könyv, amely a korszakot mutatta be, sokat segíthetett a sorozat megértésében is. A korszakot „izgalmas, de kegyetlen időszaknak” nevezték, amely sok örökséget és hagyományt hagyott hátra a magyar kultúrában.
Nem maradt el a kritika az ORF irányába sem: többen sérelmezik, hogy a dokumentumfilmeket és történelmi sorozatokat gyakran az „adási séma” kedvéért megvágják, míg a reklámokra és trailerekre bőven van hely. Az egyik hozzászóló szerint ez már a „botrány határát súrolja”.
Végezetül egy néző úgy érezte, hogy a magyar arisztokrácia őszintesége Rákóczi után végleg eltűnt – és ez is rányomja a bélyegét a történelmi eposz utóízére.
A story.hu még a múlt héten érte el a sorozat főszereplőjét, Kádár L. Gellértet, aki az elmúlt napokban rendszeresen a posztolt az ausztriai interjúkról, sajtóeseményekről. Az épp Szlovéniába siető színész elmondta, hogy az osztrák PR-körúton rendkívül pozitív fogadtatással találkozott.

Vonzó színészek
A 24. hu az osztrák sajtót szemlézte. A Krone szerint a sorozat első két epizódját azért még nem érdemes a Trónok harcához hasonlítani, de a nagy költségvetés azért garantálja a lenyűgöző nézői élményt. A lap szerint a streamingprodukciókkal simán felveszi a versenyt, „látványos csatajeleneteivel, széles tájképeivel, pompás jelmezeivel. A színészek, akik viselik és gyakran le is veszik ezeket, szintén nagyon vonzóak” – írják.
A Presse is kiemeli, hogy a sorozat nem igen vette figyelembe a korabeli leírásokat Hunyadiról („alacsony, zömök, rózsás kerek arcú”), cserébe fontos szerepet játszanak a férfi és női meztelen felsőtestek. „A Kádár L. Gellért által alakított Hunyadi (akár csak Murad szultán) magas és szexi, és a női főszereplők sem maradnak el tőle vizuálisan. Legalábbis az első két epizódban: több a mell, mint a vér” – idézi a 24.hu.
Kiemelt kép: Schumy Csaba/fotocentral.hu