Nem sokon múlt, hogy Kajdi Csabát és József Attilát rokoni szálak fűzzék egymáshoz. A 120 éve született költő számos nőért rajongott rövid élete során, köztük Kajdi Csaba Cyla egyik rokonát is üldözte szerelmével. „Az egész családom liberális értelmiségi, az 1910-es, ’20-as években egy körbe jártak művészekkel, irodalmi alakokkal. Ebbe a körbe tartozott Révai Éva is, aki a ’nagynénikém’ volt, a nagymamám unokatestvére. Éva szinte gyerekként, 12-13 évesen ismerte meg József Attilát, ahogy tudom, egy balatoni nyaralás során” – kezdte a Blikknek Kajdi Csaba, akinek maga Révai Éva mesélte el a József Attilával történteket.
Igaz, jó ideig nem vette igazán komolyan ezeket a családi legendáriumnak tekintett sztorikat. „Éva húszévesen, 1925-ben ment ki Párizsba, részben, mert itthon fogyni kezdett a levegő a baloldali értelmiségiek körül, részben pedig azért, hogy az anyja, Révai Ilka fotóművész befolyása alól kilépjen, ő ugyanis nagyon határozottan próbálta irányítani a lányát. József Attila ekkor már egy ideje udvarolt Évának, és még Párizsba is utánament! De Éva nem volt erre vevő, ő maga mesélte el nekem, hogy mennyire nem tetszett neki a költő szerelmi közeledése, amely egyébként éveken át tartott. A nagymamámmal együtt éltek Párizsban, sok időt töltöttem velük, és emlékszem, ahogy nevetve sztorizott József Attiláról. Itt van előttem, amikor mondja, hogy ’jaj Istenem, én nem is csodálom, hogy a vonat elé ugrott, az nem volt normális soha’” – idézte fel mosolyogva Révai Éva szavait Kajdi Csaba.
„A családi történetek egyike az is, hogy miután József Attila Éva után utazott Párizsba, hogy meghódítsa, ám ő nemet mondott neki, a költő bosszúból összejött Ilkával, azaz Éva anyjával. Most, hogy megnéztem Rózsa Gábor Reménytelenül című filmjét, és szembesültem azzal, hogy József Attilának milyen erős anyakomplexusa volt, egyre jobban hiszem, hogy ez tényleg több volt, mint egy családi pletyka” – tette hozzá Kajdi Csaba.
Kiemelt kép: Olajos Piroska/fotocentral.hu