Vajna Tímea exkluzív interjúban mesélt róla, hogy 42 évesen végre teljesült régóta dédelgetett álma, és édesanya lett. Első gyermeke béranyától született, közben pedig igazi csoda történt: ő maga is várandós lett. Évekig küzdött, hogy kisbabája szülessen, mindent megtett, több műtéten és beavatkozáson esett át, ami testileg és lelkileg is megviselte, de most végre teljesült az álma. Palácsik-Ráthonyi Tímea – aki Andy Vajna halála óta ismét férjhez ment – 15 hormonstimuláción és 17 műtéten van túl, az évek során pedig egyre távolabbinak tűnt, hogy valaha kisbabája legyen. „Folyamatosan emésztettem magamat, és tucatszámra vásároltam az ovulációs teszteket. Amikor hét és fél hetesen elvetéltem, mert a baba szíve megállt, azt hittem, nincs tovább. Egy évvel később ismét teherbe estem természetes úton, de sajnos a baba nem volt egészséges, úgyhogy többet nem is próbálkoztunk a természetes fogantatással.” Tímea megküzdött az endometriózissal, autoimmun betegséggel és még méhpolipot miatt is megműtötték.
Megreformálná a magyar lombikprogramot
Végül Svájcba utazott, hogy az autoimmun betegségét is kezeljék, és megismerkedett egy amerikai nővel, aki hasonló egészségügyi gondokkal küzdött, az ő javaslatára látogatott el az Alan Beer Reprodukciós Immunterápia-központba, ami fordulópontot jelentett. Itt kapta meg azt az összetett ellátást, aminek köszönhetően végül sikeres lett a beültetés, és várandós maradt. A kezelések sorozata azonban arra is ráébresztette, hogy milyen hiányosságai vannak a magyar egészségügynek, ezért ha tehetné, gyökeresen megreformálná a magyar lombikprogramot. „Amerikában genetikailag bevizsgálják az embriókat, és a nemet is előre megmondják. Sajnos jelenleg Magyarországon nincs genetikai bevizsgálás, és beteg/kromoszóma-rendellenes embriókat is beültetnek, amik valószínűleg megállnak a fejlődésben. Ez borzasztó egy édesanya számára! Hiszen ha egészséges embriókat ültetnek be, akkor is tíz beültetésből körülbelül egy-kettő-három jár sikerrel. Az anyukákat felesleges hormonkezelésnek teszik ki, és ne felejtsük el, hogy a szintetikus ösztrogéntabletta szedése megnöveli a mellrák kockázatát is. Ha rajtam múlna, gyökeresen megreformálnám otthon a lombikprogramok gyakorlatát.”
A magyar egészségügy átláthatatlansága
Palácsik-Ráthonyi Tímea arról is beszámolt, hogy Tornóczky Anitával és Csézyvel levelezett, és hasznos tanácsokkal látták el egymást. Az énekesnő is osztja Tímea véleményét a hazai egészségügy hiányosságairól, arról, hogy felesleges testi és lelki traumáknak teszik ki a nőket azzal, hogy beültetés előtt nincs genetikai bevizsgálás, így rendellenes embriókat is beültetnek, amik nagy valószínűséggel megállnak a fejlődésben.
Csézy esetében is ez történt. „Volt három próbálkozásunk. Nekem az volt nagyon nehéz, hogy sikerült az első kettő beültetés egyből, ám mind a kettő megállt a kilencedik hétnél, és el kellett vetetni. A másodiknál, amikor nem találták a szívhangját, úgy éreztem, rám szakad az ég – mesélte szomorúan. Ezután fél évig tartott, mire lelkileg összeszedte magát, és újra volt ereje harcolni a vágyott kisbabáért. A magyar rendszer átláthatatlansága miatt a nőgyógyásza javaslatára Csehországban, Brnóban próbálkoztak tovább a férjével. Ám ez sem hozott áttörést. – A lehető legrosszabb helyre kerültünk, érzelmileg és anyagilag is kiraboltak minket. Megvetették velünk a legnagyobb csomagot, ami nem hozta a várt eredményt, ráadásul az ottani orvosok nem teljesítették a kérésünket, hogy vizsgálják meg az embriót” – mesélte a rossz emlékű meddőségi klinikáról.
Végül egy másik brnói klinikára kerültek, ahol már megkapta a megfelelő ellátást, fél évig csak különböző vizsgálatokat folytattak, és meg is műtötték, amiben nagyon kimerült. De a sok szenvedés nem volt hiábavaló, ugyanis januárban megszületett a kislánya. A Palikék Világa by Manna Ilyen az élet című műsorában arról is beszélt, hogy ha eszébe jut, hogy hat évvel korábban is próbálkozhattak volna azon a klinikán, ahol végül sikerrel jártak, mindig dühös lesz, hiszen tudja, hogy mennyi nehézségtől kímélte volna meg magát.
Kiemelt kép: Birton Szabolcs/fotocentral.hu