Címlapsztori

Inasok és szobalányok titkai: ilyen az élet a Buckingham-palotában

A brit királyi lakhelyen egyetlen pillanatra sem áll meg az élet, az ódon falak között folyamatosan történik valami. Pillantson be velünk a királyi család személyzetének életébe!

A tejesember már hajnali háromkor megérkezik, csakúgy, mint a különleges királyi postakocsi, ami általában ötezer küldeményt hoz naponta. A magántitkárok reggel hét előtt megjönnek, hogy a leveleket átnézzék és szétválogassák. A postának fél tízre III. Károly asztalára kell kerülnie. Szintén hajnalban állnak szolgálatba a szakácsok, akik Mark Flanagan királyi séf vezetésével naponta hatszáz adag ételt készítenek el.

Nincsenek álomfizetések

Ha valaki azt hinné, hogy a királyi családnak dolgozni nagyon magas fizetéssel jár, az téved. Mégis kifizetődő dolog a palota alkalmazottjának lenni, mert olyan referenciát jelent, amivel később bárki valóban álomfizetésért vállalhat munkát. Az Egyesült Államokban különösen felsrófolhatja valaki fizetését, ha az önéletrajzában ott szerepel, hogy a brit királyi család kötelékében tevékenykedett. A kezdő fizetés óránként mindössze 10 font, de hozzá kell tenni, hogy ingyenszállás és -étkezés jár hozzá. Aki a palotában dolgozik, mindennap jogosult egy úgynevezett teljes angol reggelire, ebédre és vacsorára, sőt mindezek mellé két-három pohár bor is jár.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Good Morning America (@goodmorningamerica) által megosztott bejegyzés

Fülöp herceg reformja

A régóta a palotában dolgozók egykor kiváltságokat élveztek, sőt adott esetben a személyzet vezető tagjainak saját szolgálóik is voltak külön exkluzív ebédlővel, sőt megkülönböztetett tisztelet is járt nekik. Ez azonban ma már a múlté. Minden ott dolgozó a személyzeti önkiszolgáló ebédlőben étkezik, amely a palota első emeletén található. Az egyetlen, amiben megmutatkozik az inasok és a szobalányok közötti hierarchia, hogy ki melyik asztalnál foglalhat helyet. Egyébként egymás mellett állnak sorban tálcáikkal, amíg ételt szednek maguknak. A földszinten található egy exkluzív reggelizőterem, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a kertre, és ahol a palota dolgozói egy hónapban egyszer külsős vendégeket is fogadhatnak. Korábban két külön konyhája volt a palotának: egy a királyi család tagjai számára, egy pedig a személyzetnek, azonban már ez is csak múlt idő. Fülöp herceg szerint teljesen ostoba dolog volt két konyhát működtetni, és elrendelte, hogy egyesítsék azokat. A turisták általában megbabonázva figyelik a palota bejáratának őreit, ők azonban hiába töltik idejük nagy részét a kerítésén belül, technikailag nem a Buckingham-­palota dolgozói, hanem a rendőrségé. Nekik viszont külön étkezőjük van.

Idén nyáron először nyitották meg a Buckingham-palota keleti szárnyát a látogatók előtt, előtte nagy volt a sürgés-forgás (Fotó: Getty Images)

Átverik az újoncokat

A palota fiatal, nőtlen férfi dolgozóinak és a szobalányoknak is a palotában kell lakniuk. Szobáik a legfelső emeleten találhatók, az egyik sarokban a nőké és a tőlük legtávolabb eső a férfiaké. Az új munkatársak először leghátul kapnak szobát, és úgy költözhetnek egyre előrébb, ahogy a ranglétrán haladnak felfelé. A személyzeti szobákhoz nem tartozik fürdőszoba. Állítólag létezik egy fura, úgymond beavatási ugratás is: az újonnan beköltöző kollégákkal megpróbálják elhitetni, hogyha azt szeretnék, hogy befogadják őket, meztelenül kell átfutni a folyosókon és a női részlegeken. Akik elhiszik ezt a mesét, általában akkor döbbennek rá, hogy átejtették őket, amikor visszatérve, próbálnak bejutni a szobájukba, de addigra az ajtójukat bezárták. Ezekről az átverésekről fotókat is készítenek, amit aztán az alkalmazottak egymásnak küldözgetnek. Állítólag fiatal korában András herceg élvezettel mutogatta barátainak a beavatási „szertartásról” készített fotókat.

Kiemelt kép: Getty Images

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story téli különszáma!

A Story Horoszkóp különszáma kapható az újságárusoknál!

Kövess minket az Instagramon is!