Mohamed Fatima 95 kilót, míg Horváth Gréta 34 kilót fogyott a legsúlyosabb állapotához képest az évek során. Mind a ketten meg vannak győződve róla, hogy a lelki nehézségeik is nagy szerepet játszottak abban, hogy megjárták a poklot, mire sikerült elérni, hogy a tükörben egy karcsúbb alak köszönjön rájuk vissza. Ugyanakkor nemrég szembesítették őket azzal, hogy bár szinte mindenki hízásra hajlamos, a súlyproblémájuknak valójában mégis szervi oka van.
Gréta bajának semmi köze a lelkéhez
Az énekesnő és az influenszer a Palikék Világa Egy ritmusban Ábel Anitával podcast meghívott vendégei voltak, és csatlakozott hozzájuk dr. Tóth Tamás életmódorvos, obezitológus szakértő (az obezitológia az orvostudomány egy viszonylag fiatal szakterülete, amely az egyre nagyobb problémát okozó túlsúlyos és elhízott emberek állapotfelmérésére és gyógyítására fókuszál – a szerk.). Neki köszönhetően pedig Grétáék megtudhatták, szinte mindig szervi probléma áll az elhízás hátterében.
„Mindig van valamilyen konkrétum. Én ezzel szembesülök naponta. Van a hajlam, a populáció kb. 85%-a hízásra hajlamos. Ezt az evolúció hozta magával. Aki nem volt a jégkorszakban hízásra hajlamos, az kipusztult. A rukkolasalátával nem lehetett letudni a jégkorszakot, tehát szinte mindenki hízásra hajlamos. Nagy összegben fogadnék például, hogy tudom, hogy Grétának mi a baja. És semmi köze a lelkéhez”
– mondta el kamerák előtt a szakértő. Hozzátette azt is, hogy ránézésre meg tudja mondani, melyik szerveivel van gondja a celebnek, ami miatt nem tudott lefogyni hosszú időn át.
„Alig várom, hogy megmutasd azokat a szerveimet” – vetette közbe Horváth Gréta, mire dr. Tóth közölte, akár most is el tudná árulni a probléma okát.
Diszbiózisa van Horváth Grétának
„Több ezer embert tudok felmutatni, aki azt hitte, a lelkével van baj” – szögezte le az obezitológus. Aki bár a beszélgetés során tartózkodott attól, hogy diagnózist állítson fel bármelyik hölgy problémáját illetően, végül dr. Tóth közölte, Grétánál immunológiai probléma állhat fenn. Ami elmondása szerint akkora, mint a Himalája.
„Grétának szerintem diszbiózisa van. Az inzulinrezisztencia ennek a következménye. A tüneteidből gondolom, hogy ez a problémád. Ez az az állapot, amikor az ember beleiben létező élőlények egyensúlya felborul. Meggyógyítani senki nem tudja. Korrigálni lehet, de adhatok olyat, mint a szemüveg, amivel működni fog” – mondta az orvos Grétának, aki kissé hitetlenkedve fogadta a diagnózist.
„Úgy fogod érezni, hogy az, hogy velem találkoztál, életed legboldogabb pillanata”
– válaszolta a kétkedésére a szakértő.
„Nem lepusztulni kell, hanem fogyni”
A szakértő szerint a hízás lelki oka már eleve abból indul ki, hogy fennáll hormonális, vagy szervi probléma, amit követ a hangulati változás, és a motiválatlanság a mozgás iránt. Elárulta, leggyakrabban olyan fekete öves fogyókúrázó páciensei vannak, akik már túl vannak többféle módszeren, de még a fogyasztó műtéteken is. Majd az aktuális divatos diétákat is górcső alá vette.
„Meglepőt fogok mondani. Nálam kalóriadeficit a legkevesebb esetben fordul elő. Az elején. Nem ott van a kutya elásva. (…) Definiáljuk a súlycsökkenést: ha bezárnak minket ide egy hétre, kapunk vizet, mindenki le fog fogyni 6 kilót. De az egy lepusztulás. Nem lepusztulni kell, hanem lefogyni, az pedig a zsír eltávozása a szervezetből. Egy nő fél kiló/hétnél gyorsabban nem fogyhat hosszú távon, mert akkor nem zsírvesztés történik” – jelentette ki dr. Tóth Tamás. A szakember kiemelte, hogy azért veszélyes a divatdiétázás, mert ha valaki nem jó úton indul el, azzal épp a hízékonyságot fokozza.
Kiemelt kép: TV2




