Örökölt tárgyaink címmel látható szerda délutánonként Kautzky Armand új sorozata a Családi kör elemeként a Dunán. Az első epizódban a színművész saját családi örökségével, egy festménnyel kereste fel a szakértőt. A műtárgyról kiderült: a magyar történelmi festészet egyik legnagyobb képviselőjének tanulmányportréja. A Kincsvadászok című műsorban valószínűleg nagyot ment volna ezzel a tárggyal a művész a TV2-n…
Kautzky Armand új sorozatában egy-egy érdekes örökölt tárggyal kopogtat be egy szakértőhöz, hogy segítségével felderítsék annak eredetét, értékét és jelentőségét. „A szép tárgyak iránti szeretetemet és gyűjtésszenvedélyemet a szüleimtől örököltem, ahogy ezt a képet is, amely régóta a családom tulajdonában van” – mondta a színművész. Kolozsvári Gyula, a Kincs a falon! projekt vezetője volt segítségére abban, hogy jobban megismerje a tárgyat..
A festményt kibontva, a kép hátoldalán sok információ szolgált támpontként az azonosításban. Egy letépett matrica, ami a régi Nemzeti Galéria bírálati címkéje volt, egy töredékes kézírás, amely ajándékozást sejtet, valamint egy kiállítási címke, és egy szám, amely bizonyította: a festmény Székely Bertalan alkotása.

A magyar történelmi festészet egyik legnagyobb képviselőjének tartott művész Zrínyi kirohanása című, 1885-ben bemutatott festménye a magyar történelmi festészet egyik ikonikus alkotása. Életművének kiemelkedő darabjához készült egyik tanulmányportrét őrzi Armand.
„Mivel ez a nagy festménynek egy fontos vázlata, ha kicsit rendbe lenne hozva, meg lenne tisztítva, restaurálva, akkor 4-600 ezer forint közé tenném a becsértékét” – mondta a szakértő. Kautzky Armand azonban leszögezte: eszmei értéke és jelentősége miatt nem kíván megválni a képtől.
Azt tudja, miért költözött el Kautzky Armandtól a felesége? A választ itt találja.
Kiemelt kép: Trenka Attila/fotocentral.hu