A 29 éves színésznő szülei, Bajor Imre és Hámori Eszter még megéltek a színjátszásból, lányuk, Bajor Lili azt mondja, neki már muszáj több lábon állnia ahhoz, hogy elérje a céljait, többek közt egy saját lakást.
„Generációmhoz tartozó több színészénél is látom, hogy a színjátszáson kívül más munkát is elvállalnak, hogy jussanak egyről a kettőre. Valahol ez sajnálatos, de ahogy mondani szokták, a munka nem büdös, és ha van rá lehetőség, idő meg energia, akkor élni kell a lehetőséggel. Nekem is vannak céljaim, és hát a mindennapi élet sem éppen olcsó” – mondja Lili.
Ma is kopog a tanári ajtaján
Gyermekként azt látta otthon, hogy a szülei sokat dolgoznak, és semmi sincsen ingyen. „A munkamorált, hogy dolgozni kell, a szüleimtől, otthonról hozom. Soha egy percig sem merült fel bennem, hogy ne dolgoznék” – így Lili, aki először a Covid alatt, amikor zárva voltak a színházak, vállalt másodállást, takarított egy ideig. Aztán egykori alma matere, a Városligeti Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola kérte fel, hogy vezesse a színjátszókört.
„Nincs pedagógiai képesítésem, nem vagyok tanár, de mindig is szerettem volna gyerekekkel dolgozni. Izgalmas feladatnak tűnt, és szerettem volna ebben a szerepben is kipróbálni magam. Szabad kezet kaptam abban, hogyan építem fel a szakkör programját.”
Óraadóként, egyéni vállalkozóként dolgozik az iskolában hetente kétszer két órát. „Alsósokkal inkább játszom, kisebb produkciókat hozunk össze, a felsősökkel már két színdarabot is előadtunk a szülőknek. Nagyon jól érzem magam ott, még ha – főleg a kisebbek – ’lilinéniz’-nek is, és még ha ma is úgy megyek be a tanáriba, ahogyan kisiskolásként, először kopogok” – neveti el magát a színésznő.
Annak is örül, hogy egykori tanárai közül sokan ma a kollégái lettek. Olyan szeretettel fogadtak, és oly jó velük elbeszélgetni. A szülők is tolerálják, hogyha játszom, akkor tolódnak az órák. Hónap elején mindig leadom a pontos időpontokat, így tudnak ők is alkalmazkodni. A legszebb visszajelzést a gyerekektől kapom, elmondják, hogy az órák miatt elmentek színházba, de olyan is volt, hogy engem jöttek el megnézni.”
Nincs egyedül
Lili a Veres 1 Színházban játszik, szerte az országban előadják a produkciójukat. De látható Leányfalun A kert – Fónay Márta élete című monodrámában is, és a Bethlen Téri Színházban A király fia című darabban, amely pár színművészetis hallgató vizsgaelőadása. Emellett vannak eseti munkái is.
„Egy elegáns belvárosi rendezvényteremben dolgozom, én felügyelem például az esküvőket, a konferenciákat, a születésnapokat, azaz, hogy minden rendben menjen. De ha kell, előtte-utána pakolom a székeket, asztalokat. Ezenkívül csapatépítéseken is részt veszek két ’produkcióban’, az egyik egy szerepjáték, a másik munkavédelmi nap. Sok ezzel foglalkozó cég színészeket alkalmaz csapatépítéskor, több kollégám dolgozik is e téren, én például Szalay Bencével dolgozom.”
Hagyja magát kényeztetni
A karácsony előtti időszakban egymást követték az előadások, a január sokkal lazább volt.
„Ez a szabadúszás hátulütője, az előnye meg az, hogy más munkát is vállalhatok. És jut idő pihenésre. Én a szerelmem és a családom társaságában tudok a legjobban kikapcsolódni. Anyu gyakran maga köré gyűjti a négy gyerekét, és akkor hagyjuk magunkat kényeztetni, miközben úgy és annyifelé beszélünk, mint egy olasz família.”
Lili azonban ezt nem bánja. „Ez feltölt energiával, és az sem hátrány, hogy ilyenkor anyu majd egy hétre elegendő étellel enged haza, így nem kell pár napig főzni sem. Pedig mondom neki, hogy nem kell, megoldjuk, de az anyák, szerencsére, már csak ilyenek, és még azért sem szól rám, ha nem viszem vissza a dobozokat.”
Kiemelt kép: Olajos Piroska/fotocentral.hu