Külföldi sztár

Tudta? Magyar lakója is van a Kensington-palotának

Az angol uralkodóházak tagjainak ereiben szegről-végről Szent István vére is ott csörgedezik. De nem csak ennyi a kapcsolat a magyarok és a királyi család között!

A néhai II. Erzsébet királynő egyetlen alkalommal, 1993-ben látogatott el hazánkba, akkor a következőket mondta: „Mindig szerettem volna Magyarországra jönni, így hát különleges pillanat számomra, hogy itt lehetek Budapesten. Bár a történelem nem mindig állította egyazon oldalra Nagy-Britanniát és Magyarországot Európa tragikus háborúiban, azt hiszem, népeinkben mindig eleven maradt a közös reménység. Csodálattal és örömmel figyeltük mindazt, amivel a magyarok a tudomány, a zene, a művészetek és az irodalom világát gazdagították.”

Ide szöktették a herceget

A királynő érdeklődése és tisztelete hazánk iránt nem volt véletlen, elvégre Magyarország és a királyi dinasztiák kapcsolata ezer évre nyúlik vissza – II. Erzsébet elődei, és talán ő maga is, Szent István leszármazottai. Történt ugyanis, hogy 1016-ban, amikor a dánok lerohanták Angliát, a király fiát, Száműzött Eduárdot titokban Magyarországra szöktették. Idővel itt is házasodott meg, felesége Árpád-házi Ágota lett, aki Szent István egyik lánya volt. A házasságból három gyermek született: Margit, Krisztina és Edgar.

Amikor Eduárd visszament Angliába, vele ment a családja is. Skóciában Véreskezű Malcolm uralkodott ebben az időben, aki idővel megkérte Eduárd legidősebb lányának, Margitnak a kezét, nyolc gyermekük jött világra. Egyik lányuk, Skóciai Matild Hódító Vilmos fiához, I. Henrik angol uralkodóhoz ment feleségül – ezen a ponton forrt először össze az angol és a magyar királyi vérvonal, de nem utoljára!

Henrik és felesége, Matild, aki Szent István dédunokája volt

Egyetlen magyar a hercegi esküvőn

Egy jóval későbbi ős az erdélyi nemesi családból származó Rhédey Klaudia, aki Sándor württemberg–tecki herceghez ment nőül. Klaudia fia, Teck Ferenc Viktória brit királynő egyik unokahúgát, Mária Adelaida cambridge-i hercegnőt vette feleségül. Négy gyermek született, egyikük az a Mária volt, aki a későbbi V. György királlyal kötött házasságot. Hogy ki volt V. György? III. Károly dédapja.

Így az erdélyi Rhédey Klaudia nem más, mint a jelenlegi brit uralkodó szépanyja!

És ha már Erdélynél tartunk, ugyan nem fűzi rokoni szál Kálnoky Tibor grófot és feleségét, Annát a királyi családhoz, de rendkívül fontos szerepük van az életükben. A gróf volt az, aki mint régi jó barát évtizedekkel ezelőtt meghívta Erdélybe az akkor még trónörökös Károlyt. Az uralkodó ekkor szeretett bele Erdélybe, ahol földeket és ingatlanokat is vett. Mi sem bizonyítja annál jobban e kapcsolat erejét, mint az, hogy Anna grófnét és Tibor grófot egyedüli magyarként meghívták Vilmosék esküvőjére, és hogy Károly első útja királyként is hozzájuk vezetett.

Az egyiknek sikerül, a másiknak nem

Él egy nő, Zsuzsi Starkloff Kanadában, aki ma hercegnőként palotában lakhatna, ha ötven éve hozzámegy Vilmos gloucesteri­ herceghez, II. Erzsébet unokatestvéréhez. A herceg a 60-as, 70-es évek szupersztárja volt, a káprázatos személyiségű, intelligens, rendkívül jóképű, a királyi családért sokat dolgozó Vilmost mindenki imádta. Károly király jóbarátja volt, olyannyira, hogy róla kapta az első gyermeke a keresztnevét.

Vilmos 1968-ban a tokiói brit nagykövetség fogadásán találkozott Zsuzsi Starkloff-fal. Az akkor 27 esztendős hercegnél hét évvel idősebb, egykori modell ekkora már kétszeresen elvált, kétgyermekes anyuka volt, de ez nem jelentett gondot, még maga II. Erzsébet is odavolt Zsuzsiért. Akkora volt a szerelem, hogy esküvőre készültek, Vilmos le is mondott volna miatta a trónörökösi címről. Ám a herceg szenvedélyes pilótaként a kisgépével balesetet szenvedett, és szörnyethalt 1972-ben.

Vilmos repülőgép-balesetben életét vesztette

Egy másik magyar származású hölgy azonban ma is a királyi család tagja. Ő Marie-Christie Anna Agnes Hedwig Ida von Reibnitz, és jelenleg is a Kensington-palota egyik lakrészében él férjével, Mihály herceggel, aki II. Erzsébet unokatestvére. Az asszony nagyapja gróf Szapáry Frigyes lovassági tábornok, diplomata volt.

Mária Krisztina nagyon büszke a magyar gyökereire. A hercegné több történelmi regényt is kiadott már, amelyek közül pár magyarul is olvasható. Nemrég pedig azt is elárulta, hogyha meglenne a Váci utcai házuk, akkor elkezdene magyarul tanulni. Sőt tervei között szerepel, hogy bátyjával visszavásárolják a régi magyarországi földjeiket.

Mária Krisztinából igazi hercegnő lett

Az előkelők festője

II. Erzsébet hétéves volt, amikor portrét készítettek róla. A bájos, szőke hajú kislány egy halványzöld ruhában, kezében virággal állt modellt a festőnek. Hogy ez mennyiben érint minket, magyarokat? Nos, a festő nem volt más, mint László Fülöp Elek, aki 1869-ben született Budapesten. 1899-ben maga Ferenc József ült neki modellt, egy évvel később pedig XIII. Leó pápa, majd VII. Eduárd brit király és Roosevelt.

II. Erzsébet nagyon bájos ezen a festményen

Kiemelt kép és fotók: Getty Images, Profimedia

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story Sztárdiéta különszám!

Kapható a Story tavaszi különszáma!

Kövess minket az Instagramon is!