Mormonok közt éltek a családdal
Napjaink egyik legnépszerűbb hollywoodi színésze, Ryan Gosling Kanadában cseperedett fel, és szülei az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza tagjaiként hívő mormonok voltak. „A vallás az életünk minden részére hatással volt” – mesélte a sztár, akit kamaszkorától, a szülei válása után az édesanyja nevelt a nővérével együtt.
Mindennapjaikhoz nemcsak a napi többszöri imádkozás és az igehirdetéseken való részvétel tartozott hozzá, de a mértékletes étkezések és a rendszeres böjt is, valamint az elvárás, hogy minél több jó cselekedetet vigyenek véghez. A színész azt mondja, bár ebben nevelkedett, ő maga sosem vallotta magát mormonnak, ez pedig édesanyja, Donna megengedő hozzáállásának köszönhető.
„Anyukám egyáltalán nem volt bigott. Azt mondta, ez egy lehetséges út Istenhez, de nem az egyetlen, és felnőve arra biztatott, hogy találjuk meg a saját igazságunkat. A mormonok nézeteivel soha nem tudtam igazán azonosulni, úgy voltam vele, hogy nem én vagyok mormon, a szüleim azok.”
A dalai láma járt hozzájuk
Uma Thurmannek kétségtelenül szokatlan gyerekkor adatott neki, hiszen nem mindennapi dolog, hogy egy családhoz a tibeti vallási vezető, maga a dalai láma járjon vendégségbe.
„Kislány koromban gyakran volt nálunk, és többször megáldott” – mesélte a színésznő, akinek a neve is hindu-buddhista eredetű: Uma Karuna. Édesapja, Robert Thurman ugyanis az indo-tibeti buddhista tanok egyetemi professzora volt, és állítólag az első nyugati tudósok egyike, aki buddhista hitre tért át. Ebben a szellemben nevelték fel feleségével a négy gyereküket, sőt két évig a Tibettel határos indiai Uttarakhand államban is élt a család.
A színésznő nemcsak nyugodt, békés természetét köszönheti a neveltetésének – ellentétben például a Kill Billben játszott szerepével –, hanem a spirituális érdeklődését is, bár ő maga nem vallja magát buddhistának. Ugyanakkor ez a hit áll hozzá a legközelebb, nem véletlenül nevezte el a lányát Mayának, ami Buddha anyjának is a neve.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Zűrös hippikommunába született bele
Hollywoodban mindig is különc, fura figurának számított Joaquin Phoenix, és a gyerekkora ismeretében ez nem is olyan meglepő. Öt gyerek közül a harmadikként született, és testvéreit így hívták: Folyó, Eső, Szabadság, Nyár. Ez hippi életérzést sugall, és valóban: az ötvenéves színész szülei úgy találkoztak, hogy a leendő anyuka épp autóstoppolt Kaliforniában, majd a pár csatlakozott az Isten gyermekei nevű újkeresztény szektához. Misszionáriusként beutazták a gyerekekkel a karibi térséget és Dél-Amerikát.
Kommunákban éltek, ahol nemcsak a szabad szerelem volt jellemző, de egyfajta szexszel térítés is – később kiderült, gyerekmolesztálási esetek is történtek a szektán belül. A felnőttek nem dolgoztak, a gyerekek nem jártak iskolába. Mire a szülők évek múltán kiábrándultak a mozgalomból, csemetéikre erősen hatott a korai évek zűrzavara, bár Joaquin ennek nem érzi hátrányát. „A szüleim időben kiszálltak. Én inkább a játékos részére emlékszem, mindig énekeltünk és zenéltünk. Bátorítottak, hogy szabadon fejezzük ki magunkat, és mi imádtunk színészkedni.”

Meglett korára is érzi a gyerekkori traumák hatását
Glenn Close ma már 77 éves, de azt mondja, a mai napig befolyásolja az életét az a tény, hogy hétéves korától egészen addig, míg 22 esztendős nem lett, egy szekta tagjaként élt. A családja ugyanis csatlakozott a Moral Re-Armament – magyarul nagyjából Erkölcsi Újrafegyverzés – elnevezésű vallási mozgalomhoz, amelynek rendkívül szigorú szabályrendszere az élet minden területén tiltótáblákat állított elé.
„Nem öltözködhettem vagy viselkedhettem, de nem is gondolkodhattam vagy érezhettem úgy, ahogy akartam volna. Kommunában éltünk, és folyamatosan ellenőrizték, megfelelünk-e a ránk szabott erkölcsi kritériumoknak, állandó kontroll alatt voltam – mesélte a színésznő.
Meggyőződése, hogy ezért nem működtek később a párkapcsolatai, és a három házassága dacára ezért nem talált igazi társat a mai napig. – Döbbenetes, hogy az ilyen fiatal korban elszenvedett érzelmi és lelki behatások az életnek ennyire késői szakaszában is mennyire hatnak az emberre. De a gyerekkori traumák rettenetesen mély nyomokat hagynak, talán soha nem lehet kigyógyulni belőlük” – mondta.
Kiemelt kép és fotó: Getty Images