Külföldi sztár

Rangon alulinak tartották: Sisi királyné sem volt hajlandó szoptatni

A királyi családokban évszázadokon át szoptatós dajkákat alkalmaztak, mert a fenséges asszonyok méltóságon alulinak tartották, hogy saját maguk táplálják anyatejjel a gyerekeiket. Vajon milyen volt ez a számunkra már különösnek tűnő világ?

Néhány történelmi híresség, Viktória királynő, de még a mi Sisink is forogna a sírjában, ha meghallaná, hogy bárki egyáltalán kiejti az anyatej szót a száján, nemhogy táplálja is azzal a gyermekeit. Annak idején a királyi házaknál, illetve sok arisztokrata háztartásban lehetőleg „megesett”, nem vékony hajadonokat választottak szoptatós dajkáknak, akiket előzőleg alaposan kivizsgáltak. Négy-hat hétnek kellett eltelnie ahhoz, hogy kiderüljön, teljesen egészségesek-e. Ekkor a kiválasztott a saját gyermekét bérdajkaságba adta, nem vihette magával a palotába. A dajka kivételezett helyzetbe került, külön szobát és kitűnő kosztot kapott, hogy legyen teje, később pedig maradhatott a gyermek mellett mint gondozónő, majd a következő generációt is nevelhette.

Mindent a hatalomért

A csecsemőhalandóság igen magas volt még udvari körökben is, de a dinasztiák folytonosságát biztosítani kellett. Mindig „jól jött” pár herceg, hercegnő a családban, akiket ki lehetett házasítani, leginkább a fontos politikai kapcsolatok miatt. De akkor is érdemes volt kiházasítani őket, ha vagyont, földet, címet akartak szerezni. Így az mindennél fontosabb volt, hogy az arisztokrata hölgyek újra hamar teherbe essenek, viszont ha maguk szoptattak volna, erre nem lett volna lehetőségük. Mária Terézia is azért került nőként a Habsburg-trónra, mert sehol a családban nem volt fiú­örökös. Érthető tehát, hogy 16 utóda közül miért nem táplálta egyiket sem anyatejjel. A legkisebb gyermeke – a történelem egyik első királyi főjeként – viszont igen: Mária Antónia osztrák hercegnőről, a későbbi Marie Antoinette-­ről (XVI. Lajos felesége, aki Párizsban guillotine alatt végezte – a szerk.) van szó. „Te leszel az enyém” – mondta lányának. Miután fiát, a trónörököst „Franciaországnak szülte”, nem engedte, hogy lányát más szoptassa.

Ha már a Habsburgok szóba kerültek, nálunk Sisi sem volt hajlandó szoptatni egyik gyermekét sem, igaz, ez nem is volt divat a királyi házban. ­A trónörököst például egy ­Marianka nevű morva ápolónő táplálta, aki „rendkívül szép” parasztasszony volt. Sokkal közelebb is állt Rudolfhoz, mint fenséges anyja.

Sisi királyné és I. Ferenc József gyermekeikkel, Gizellával és Rudolffal (Fotó: Getty Images)

Viktória nem élvezte a várandósságot

A csatornán túl, Angliában a királyi fők mellet az arisztokraták is szoptatós dajkákra bízták a kisdedjeiket, hogy aztán a lehető leghamarabb újra teherbe essenek – így biztosítva a minél bőségesebb gyermekáldást és utódlást. Tegyük hozzá, többet nem is vártak el a fenséges nőktől akkoriban. Az 1800-as évekre a helyzet aztán változott, Viktória királynőt például anyatejjel etette az anyja, ennek ellenére az uralkodó ettől viszolygott. Viktória ma is a tiszta erkölcs példaképe. Imádott szeretkezni a férjével, Albert herceggel – még akkor is, ha tudta, teherbe eshet: gyűlölt terhes lenni, utálta a szülést, és irtózott a szoptatástól, ennek ellenére kilenc gyermeket szült. A családban megtiltotta, hogy bárki szoptassa a babáját. Amikor két legidősebb lánya, Viktória és Aliz hercegnők anyák lettek, titokban etethették csak a gyermekeiket anyatejjel, annyira féltek a fenséges mamától. De a királynő elől nem titkolhatták el tettüket, így jött is a dorgáló levél, és innentől kezdve Viktória a két lányát csak tejelő teheneknek nevezte. Unokájának, az utolsó orosz cárnénak, Alexandrának terjedelmes leveleket írt, amiben csak szidta és szidta, hogy szoptatja gyerekeit, és balmorali (a királyi család skóciai pihenőhelye – a szerk.) üszőnek hívta Alixot. Máskor meg így írt róla: „Alix maga táplálja kedves kislányát, és igazi ’kecskévé’ változtatta magát.”

Viktória királynő (1819–1901) dédunokája, a későbbi VIII. Edward király (1894–1972) keresztelőjén a gyermek édesanyjával, Tecki Máriával és nagyanyjával, Alexandrával (Fotó: Getty Images)

Modern anyukák

A brit királyi családban a következő két generációban senki sem szoptatott. II. Erzsébet nagyanyja, V. György hitvese, Mária királyné volt az utolsó, aki öt gyereke, köztük II. Erzsébet apja mellé szoptatós dajkát fogadott. Nem tehetett mást, mivel Viktória királynő még élt, és vasszigorral uralkodott a família fölött is. A néhai királynőt és húgát egyébként szoptatta az édesanyjuk, ám csak titokban. Amikor Erzsébet királynő 1948-ban világra hozta a mostani királyt, Károlyt, már a felső tízezer körében is természetes volt a szoptatás. A trónörökös végül csak két hónapig élt anyatejen, mivel kanyarós lett. A királynő a három másik gyerekét is szoptatta, húga, Margit hercegnő azonban ízléstelennek tartotta a szoptatást, így tápszerekkel etette fiát és lányát. A királynő menyei, ­Diana, Sarah és Sophie is szoptatták őfelsége unokáit, és modern anyukák lévén a példájukat követte a következő királyi generáció, Katalin, Beatrix és Eugénia­ hercegnő is.

II. Erzsébet királynő már megtörte a hagyományt, és ezt a modern gondolkodást viszi tovább Katalin hercegné is (Fotó: Getty Images)

Hirdetésben kerestek állást

A magyar arisztokrata, majd nagypolgári családokban is természetes volt a szoptatós dajkák alkalmazása, akik az 1900-as években újsághirdetésekben kerestek maguknak úri házakat. A rendszer idehaza az 1920-30-as évekig tartott a nagyobb szoptatási hajlandóság és a gyermektápszerek elterjedése miatt.

Kiemelt kép: Getty Images

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story téli különszáma!

A Story Horoszkóp különszáma kapható az újságárusoknál!

Kövess minket az Instagramon is!