Hazai sztár

Ungár Anikó: „Soha nem gondoltam volna, hogy tudok szeretni gyerekeket, akiket nem én szültem”

Hamarosan 75 éves lesz. Azt hitte, az ő generációja már megússza a háborút, de nem így lett. Erről is mesélt nemrég a Bestben.

Oly sok szép történt önnel az elmúlt években, évtizedekben, azzal vagy inkább a szomorúval kezdené?
Ungár Anikó: Kezdjük a rosszal, mert ami most a világban, például Izraelben történik, az nagyon megvisel és megérint. Ennek személyes oka van. Gyerekkoromban öt évig éltem ott. Ott jártam iskolába, ott vannak az egykori zsidó és palesztin osztálytársaim, a barátaim, a családom egy része. Gondolok rájuk, velük érzek, és hullatom miattuk és értük a könnyemet.

A kis Anikó és szülei Fotó Story Best Archívumfotocentralhu

Hogy hogy élt Izraelben?
U. A.: Édesanyám osztrák állampolgár volt, ’38-ban, az Anschluss idején jött Ausztriából a szüleivel a magyar rokonokhoz, Magyarországra. Az ő családja a háború alatt kivándorolt Izraelbe, innen a kinti rokonság. Az édesanyámat a háború alatt elvitték koncentrációs táborba, de négy hónap után szerencsére jött a felszabadulás, és hazatért. Édesapám négy év munkaszolgálatból jött haza úgy, hogy a szombathelyi házukat kirabolva találta. Odaveszett a két nővére, az unokatestvérei, a szülei, a nagyszülei… Jött 1956, a forradalom, és az izraeli család hívott minket, hogy meneküljünk innen. Izrael olyan nekem, mint egy ékszerdoboz, amire az van ráírva: „Ungár Anikó gyerekkora.”

Ha ilyen jó volt Izraelben, miért jöttek haza?
U. A.: Honvágya volt az apukámnak. Honvágya volt egy olyan ország után, amelyiknek az akkori vezetése gyakorlatilag megölte a családját. Apukám soha nem mesélt ezekről, mert nem akarta újból és újból átélni. De szavak nélkül is, az életével tanított meg a túlélés tehetségre. Arra, hogy például nyelvtudás nélkül nem lehet boldogulni az életben. Ő úgy menekült meg a munkaszolgálatból, hogy nyolc nyelven, no nem beszélt tökéletesen, de képes volt blöffölni, így volt tolmács. Apu adta át nekem a bűvészet, a blöffölés, a varázslat, az illúzió tudását, szépségét, amiből aztán egész életemben éltem.

Annak idején a kis Gábor adta áldását a friss kapcsolatra Fotó Steindl Gabriellafotocentralhu

Érzi a fiában, Baronits Gáborban is, hogy a sejtjeiben, a génjeiben továbbviszi a nagyszülei nehéz sorsát?
U. A.: Gábor rendkívül érzékeny ember. Igen, viszi magában tovább, de szerencsére csak a jó dolgokat. Számára például óriásai érték az emberi kapcsolat. Nagyon komolyan veszi a barátságot, a szülői, gyermeki szeretetet. Gyakran előfordul, csak egy példa, hogy váratlanul beállít, azért, hogy egy percre megöleljen.

Gáborról mindig sokat mesél, de van négy úgymond örökbe fogadott, felnevelt gyereke is.
U. A.: Örökbe fogadott kettő, nekik sajnos fiatalon, 36 évesen súlyos betegségben hunyt el az édesanyjuk. A másik két nagyobb gyereknek más az édesanyjuk. Bár igaz, amikor megismertem a férjem, Ferenci Tibort, egyedül nevelte négyüket. Egyébként soha nem gondoltam volna, hogy képes vagyok szeretni gyerekeket, akiket nem én szültem. Az élet erre is megtanított, ezt az érzést talán a férjemnek köszönhetem.

19 évvel ezelőtt egy társaságban ismerkedtek össze Ferenci Tiborral. Mit talált benne vonzónak?
U. A.: Azt, ahogyan látta a világot, amiről és ahogyan beszélt. Szerény volt, holott rendkívül nagy tudású és okos ember. Sokat tanultam tőle, mellette úgy éreztem, megérkeztem.

Férjével Ferenci Tiborral Fotó Archív

Nem mindennapi történet, hogy egy apa egyedül neveljen négy gyereket. A férfiba vagy az apába szeretett bele?
U. A.: Erre konkrétan mondok egy példát. Még nem éltünk együtt Tiborral, amikor egyik este átmentem hozzá. A kicsik 3 és 5 évesek voltak, Tibor kinyitotta a kaput, és kikiáltott, hogy a fürdőszobában vannak. Bementem hozzájuk, ott térdelt a gyerekek előtt a fürdőkádnál, és játszott velük. Amikor lefektettük a gyerekeket, azt mondta: „Elég férfiatlan lehettem ott térdelve a gyerekekkel, nem?” Mondtam neki, ebbe is beleszerettem.

Nem lehetett könnyű a gyereknek, hogy az édesanyjuk helyett elfogadjanak egy vadidegen nőt.
U. A.: Tibor mesélte, amikor meghalt a gyerekek mamája, akkor másfél év után, vagy talán nem is telt el annyi idő, ott aludt nála a nagyobb, aki azt mondta: „Apu, most akkor te elmész, és keresel egy másik anyukát?” Tibor erre azt kérdezte: „Szeretnéd, jó lenne?” Igen, volt a válasz, mire Tibor tovább kérdezett: „És milyen legyen az anyuka?” „Két dolog fontos, hogy szeressen minket, és sose haljon meg” – volt a válasz.

Amikor összekötötték az életüket Tiborral, megkérdezte a fiát, mit szól hozzá?
U. A.: Amikor megismerte Tibort, még mielőtt összeköltöztünk volna, azt mondta: „Mama, látod, én ilyen férfit tudnék melletted elképzelni. Nagyon jó lenne.” Tizenöt éves volt akkor.

Baronits Gábor ma már sikeres színművész Fotó Olajos Piroskafotocentralhu

A rosszal, a szomorúval kezdtük, zárjuk a beszélgetést valami széppel, vidámmal.
U. A.: Boldog vagyok, mert a bűvészet után és mellett sok minden egyéb elfoglaltság is megtalált. Műsort vezetek a Bézs rádióban, színdarabokhoz jelmezt és díszletet tervezek. Azt gondolom, mivel ruhaipari végzettségem van, ezenkívül öt éven át divattervezője voltam egy cégnek, és volt egy üzletem a belvárosban, ahol a saját tervezésű ruháimat árultuk, van mindehhez érzékem, végzettségem, ízlésem, elképzelésem. Szóval attól eltekintve, ami a világban zajlik, kerek az életem.

Kiemelt kép: Archív

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

Megjelent a Story tavaszi különszáma!

Kapható a Story receptek és rejtvény különszáma!

Kövess minket az Instagramon is!