Pokorny Liának köszönhetően pozitív fordulatot vett Gobbi Hilda ikonikus nyaralójának története. Talán így nem lesz mégsem az enyészeté. A visegrádi ingatlan most siralmas állapotban van. A legendás színésznő végakaratának megfelelően a színházi szakma valóban használta arra, hogy alkotóközösségek gyűljenek össze benne, és további történetekkel töltsék meg a falait. Végül kacskaringós úton, de a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola kapta meg az államtól ingyen.
Ez szégyen!
Habár Gobbi Hilda végakarata az volt, hogy a Visegrád–Szentgyörgypusztán álló egykori Patkó-villa a Nemzeti Színházé legyen, és szabályzat is létesüljön a működtetésére, ez nem valósult meg. „Szégyenkezve állunk Gobbi Hilda öröksége előtt. Szégyenkeznünk kell azok helyett, akik a rájuk bízott örökséget nem becsülték meg, akik szakmai szeretetről, az ország kulturális értékeiről, a kulturális örökségről beszélnek, miközben hagyták, hogy ezt a színháztörténeti értéket a nemtörődömség eméssze el. Szimbolikus figyelmeztetésként tekintünk erre” – közölte story.hu-val a Magyar Színházi Társaság.
A szervezet válaszokat követel, kinek köszönhető, hogy lepusztult az egykori villa, amelynek történelmi jelentősége is van. „A ház kő és fa építőelemeinek 80%-a Magyar Nemzeti Színház Blaha Lujza téri lebontott épületéből származik. Abból az épületből, melynek múlását annyian fájlaltuk – fájlaljuk. A házba épített ’kiskapu’, amelynek kilincsét oly sok nagy művészünk nyomta le naponta, s Jászai Mari, Bajor Gizi, Somlay Artur öltözőinek ajtajai is kisugározzák a színész sorsát, hevületét, szellemét, a kort, melyben élt, s melyet az anyag, a tárgy őriz, közvetít’ – írta végrendeletében Gobbi Hilda.
Ikonikus a patkókból készült kapu is, amelyről a villa a nevét kapta. A bejárati nagykapun és a kiskapukon is megjelenő patkókból készült műalkotások a visszaemlékezések szerint a színésznő tervei alapján készültek, és az utolsó, négyezredik darabot 1968-ban építette be Benedek István tahitótfalui kovács.
2026-ban felújítják
A megmentésére most talán megalakul az az összefogás, ami eddig hiányzott. Pokorny Lia maga számolt be arról, hogy az ügy nem várt hullámokat vetett, és 2000 üzenet biztosította arról, hogy össztársadalmi összefogás tehet azért, hogy megmaradjon az örökség.
Kiderült, a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola maga is szeretne tenni azért, hogy az áldatlan állapotok megszűnjenek. „A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola az ingatlan 2022 júniusi átvételekor már tervezte annak rendbehozatalát és felújítását, azonban a pályázati források szűkülése nem tette lehetővé, hogy forráshoz jusson a munkálatok megkezdéséhez. Ennek ellenére az alapvető tulajdonosi feladatokat a népfőiskola ellátta és ellátja azóta is, miközben folyamatosan dolgozik a forrás előteremtésén. Jelenleg a felújítás megkezdésének 2026-ban látszik realitása” – írta a story.hu-nak az alapítvány.
Hozzátették, hogy az épületben nem szándékoznak más célt megvalósítani, mint amit Gobbi Hilda szeretett volna. „Népfőiskolánk elképzelése változatlanul az, hogy Gobbi Hilda végakaratának megfelelően az épület művészek alkotó- és pihenőházaként működjék, és eredeti formájában, méltó módon tartsa életben egykori tulajdonosa szellemi örökségét és közösségépítő erejét. Ennek érdekében a Népfőiskola együttműködési megállapodást köt a Nemzeti Színházzal a felújítást követő hasznosításról” – írták.
Kiemelt kép: Fortepan/Album036