A Propaganda című műsor vendége volt a Kincsvadászok népszerű szakértője, Megyesi Balázs. Tilla a műsor egy pontján rákérdezett, hogy Balázsnak milyen a kapcsolata a halállal.
„El fog jönni. Ennyi. Tehát én azt tudom, hogy van és lesz, és nem félek tőle. Nekem volt azért egy nagyon súlyos autóbalesetem, amit nem nagyon szoktam mondani, amikor én ezt megtapasztaltam nagyon közelről” – tíz évvel ezelőtti balesetről a műtárgyszakértő úgy beszélt Tillának, hogy fizikai és lelki értelemben is újjászületés volt számára. Amit azonban ezután mesélt, az még megdöbbentőbb volt.
„Mi van, ha Peti ottmarad?”
„De voltam kint háborúban is mentősként, ahol találkoztam a halállal. Nagyon érdekes történet. 2016-ban megkeresett a Ferenczi Peti haverom, aki újságíró volt, hogy szeretne csinálni egy riportot velem a régiségekről és a hagyatékokról. És mondtam, hogy jó, jó Peti, de hát te sokkal jobb riportokat szoktál csinálni, én meg hezitáltam. Ültünk a Deák téren egyébként Pesten, és mondtam:
miért nem csinálsz a háborúról?
Akkor Donyeck, Donbász környékéról, akkor zajlott az Ukrajna–Oroszország-konfliktus első felvonása. Mondta, hogy na hát ez nagyon jó lenne. Nekem voltak vatikáni segítségeim meg ismerőseim, akik vittek oda segélyszállítmányokat, és akkor felkerestem őket, hogy lenne egy srác, aki kimenne velük egy konvojjal. Hát oké. És hát az utolsó nap azért belegondoltam, hogy húha, hát az anyukáját ismerem, mindenkit ismerek, mi van, ha a Peti ott marad? A frontra ment. De tűzszünet közben.”
Felrúgták az egyezményt
Balázs eredetileg nem tartott volna barátjával Ukrajnába. Ám a dolgok egyik percről a másikra megváltoztak.
„Elindultunk a konvojjal, ahol történt egy furcsa dolog: az egyik sofőr gyakorlatilag megbetegedett az induláskor a stressztől meg az egész helyzettől, és én lettem a sofőr. Furcsa dolog volt, hogy elindulunk valahova, nem tudjuk, hány napot leszünk ott, nem tudjuk, hogy mikor jövünk vissza.
De hát még békében megyünk ki, mert éppen tűzszünet van, semmi gáz, fiúk: kimegyünk, mentőautókat viszünk ki, gyógyszereket, élelmiszert, ilyesmit a Vatikánból.
És amikor Kijevet elértük, akkor a minszki egyezményt felrúgta épp Oroszország vagy Ukrajna, ez gyakorlatilag egy nagyon érdekes kérdés, hogy ki lőtte ki az elsőt, és mi a háborúnak a kőkemény meredek vizébe estünk.”
„Ez nem a mostani háború, ezek a helyi villongások?” – kérdezte Tilla. „Hát ez a helyi villongás olyan volt, hogy a tankok jöttek veled szembe, meg sajnos elég sok mindent láttam, amit senkinek nem kívánok. Innen nézve egy kis helyi villongás volt… Hát ott például menekültek az emberek, és hátrahagyott, beteg gyerekeket kellett mentenünk” – idézte fel a szörnyű emlékeket Balázs, aki már akkor a háború legszörnyűbb arcát látta.
Kiemelt kép: Birton Szabolcs/fotocentral.hu




