Hazai sztár

Gáspár Lacit éveken át rémálmok gyötörték: „Azt gondolták, boszorkány lakik bennem”

Kamaszkorában nemcsak súlyos alvászavarral, hanem – ha végre sikerült elaludnia – rémálmokkal is küzdött. Az énekes végül egy keresztény közösségben lelt rá a megoldásra.

Álmodni a legtöbb éjszaka szoktunk, mégis csak az álmok töredékére tudunk ébredés után visszaemlékezni. Bizonyos képekre pedig nem is szeretnénk: ezekben üldöznek minket, erőszakoskodnak velünk, vagy olyan nyomasztó érzés lesz úrrá rajtunk, hogy agyunk azonnal felébreszt minket. Az ember ilyenkor gyakran órákig nem tud visszaaludni, vagy szándékosan nem is akar, nehogy a félelmet keltő képsorok folytatódjanak. Az alvásidő így megrövidül, ami egy sor komoly betegség, szívbetegségek, depresszió, stroke, cukorbetegég kialakulásának veszélyét is növeli.

Mintha valaki ráült volna a mellkasára

A rémálmokat nem lehet elkerülni, időnként mindenkinek vannak rosszabb éjszakái. Az emberek 6-7 százalékát azonban rendszeresen gyötrik rémálmok. Ez történt Gáspár Lacival is, ahogyan az Utazás a lelked körül című műsorban mesélte. A sors, vagy a Jóisten, ki hogy nevezi, többször próbára tette, kegyetlen tréfát űzött vele, mesélte az X-Faktor sztárja. Évekig minden éjjel, álmában valaki ütötte, verte, kínozta, és bár aludt, fizikai­lag érezte a testén, a húsában a fájdalmakat. „Lehettem olyan 13-14 éves, akkor volt egy két évig tartó, viszonylag nehéz szakasza az életemnek: akkoriban nem mertem esténként elaludni – mondta Gáspár Laci. – Úgy kezdődött, hogy álmomban rájöttem, hogy álmodom, felébresztettem hát magam, de valójában nem ébredtem fel, hanem megrekedtem az álom és az ébrenlét síkjai között. Feküdtem az ágyban, mindent láttam, hallottam, ami körülöttem történt, de nem bírtam megmozdulni, és nem bírtam megszólalni. Olyan nyomasztó érzés volt, mintha valaki ráült volna a mellkasomra.”

Gáspár Laci az Utazás a lelked körül című műsorban mesélt a rémálmairól Peller Mariann-nak

A testi fájdalmak után jöttek a lelki kínlódások, Laci teljesen összeroppant, amikor pedig már nem bírta tovább, segítségért kiáltott, de nem kapott segítséget.

Kenyeret és szentképet tett a párnája alá

Nem csoda, hogy nem szűntek meg a rémálmai, sőt inkább csak sokasodtak. „Eleinte  hetente egyszer, utána többször, majd naponta, sőt, amikor napközben pihentem és elszundítottam, már akkor is kísértett egy rémálom.

Az, hogy kínoznak, és valóban, a testemen, a lelkemen éreztem a fájdalmat. Szerettem volna felébredni, kinyitni a szemem, de nem ment. Közben hallottam, hogy a szüleim a másik szobában nézik a tévét, kiáltani akartam nekik, hogy jöjjenek, segítsenek, de nem jött ki hang a torkomon.

Mindent megpróbáltam, hogy megszabaduljak a kínzó álmaimtól. Elmeséltem a nagyanyámnak, ő  azt mondta, tegyek kenyeret a párnám alá. Aztán volt olyan, aki azt tanácsolta, hogy ne kenyeret, inkább szentképet rakjak a párnám alá, vagy gyertyát vigyek a templomba. Az segít. Elmentem a cigány ismerősökhöz, barátokhoz, ők kidobtak, megijedtek, féltek tőlem és ettől az egésztől. Azt gondolták, boszorkány lakik bennem. Én mindent megpróbáltam, de semmi és senki nem segített rajtam. Nem volt más lehetőségem, mint hogy Istenhez forduljak.”

Gáspár Laci kisbabaként jól aludt. A gondok 13 éves korában kezdődtek

„Azt kellett kiáltanom: Sátán, távozz tőlem!”

Elment egy keresztény közösségbe, végül az ott tanácsoltak segítettek neki. „Azt javasolták, hogy amikor jön az álom, kiáltsam ezt: Sátán, távozz tőlem, én Jézus Krisztus gyermeke vagyok! Mondtam nekik, hogy én nem tudok ebben az állapotban beszélni, nem jön ki hang a torkomon. Erre azt javasolták, hogy jó, akkor csak gondoljam. Aztán egyszer mégis sikerült hangosan kimondanom ezt a mondatot, és attól kezdve soha többet nem jött elő a rémálom. Isten azóta itt él bennem, én pedig benne. Elválaszthatatlanok vagyunk.”

Orvosi módszerek

Gáspár Laci küzdelmei a rémálmai ellen a hit segítségével véget értek, de aki nem képes túllépni rajta, vagy más módszert keres, az mindenképpen forduljon szakemberhez. A Házipatika erre két módszert ajánl. A  gyógyszeres kezelés során vérnyomáscsökkentő tablettákat kap a páciens, ami csökkentheti a szervezet rémálmokra adott stresszválaszát. A másik az úgynevezett IRT-terápia (Imagery Rehearsal Therapy), melynek során a rémálmok minden mozdulatát átbeszélik egy szakemberrel, és megváltoztatják úgy, hogy ne keltsen félelmet, majd ezt az újragondolt álmot vizuális elemekkel rögzítik a páciens fejében.

Kiemelt kép és fotók: Archív; DFP

A STORY LEGFRISSEBB SZÁMÁT KERESSE AZ ÚJSÁGÁRUSOKNÁL!

#image_title

Megjelent a Story Sztárdiéta különszám!

Kapható a Story tavaszi különszáma!

Kövess minket az Instagramon is!