Napi friss

Tovább gyűrűzik a diplomabotrány: közokirat-hamisítás miatt veszélybe kerülhet Csiszár Jenő állása

Könnyen lehet, hogy Csiszár Jenő már nem sokáig élvezheti Milánóban a főkonzuli állását Fotocentral / Vörös Szilárd
Könnyen lehet, hogy Csiszár Jenő már nem sokáig élvezheti Milánóban a főkonzuli állását

Havas Henrik vallomása után Bakács Tibor is kitálalt a story.hu-nak Csiszár Jenő diplomájának történetéről, és olyan állításokat fogalmazott meg, amelyek akár komoly következményekkel is járhatnak. A szakértő szerint az ügyben még a közokirat-hamisítás kérdése is felmerülhet, miközben egy esetleges egyetemi vizsgálat akár az egykori tévés jelenlegi főkonzuli pozícióját is veszélybe sodorhatja.

Ahogyan arról a story.hu is beszámolt: a jelenleg Milánóban főkonzulként dolgozó egykori tévés, Csiszár Jenő nem akármilyen társaságban szerezte meg diplomáját. Tanára Havas Henrik volt, míg a diplomamunkáját egy másik ismert médiaszereplő, Bakács Tibor írta meg helyette. A történetről előbb Havas Henrik rántotta le a leplet, aki bevallotta: rendkívül büszke volt, hogy egy „olyan egyszerű lélekből, mint Csiszár” sikerült diplomás embert faragnia. Az már más kérdés, hogy utólag kiderült számára: a szakdolgozat nem Jenő érdeme volt, hanem a kritikusé.

Bakács Tibor borította a bilit: a kritikus írta Csiszár Jenő szakdolgozatát

A Tanár úr megdöbbentő vallomása után lapunk Bakács Tibort is megkereste. A médiaszereplő részletesen beszámolt egykori bérírói megbízásáról, és arról is, hogy oldalanként 1500 forintért írta meg Csiszár Jenő szakdolgozatát. A munka végül sikeresnek bizonyult: az egykori műsorvezető hármas osztályzatot kapott a diplomamunkájára.

Csakhogy a történet itt korántsem ér véget. Bakács Tibor állításának ugyanis akár komoly utóélete is lehet. Csiszár Jenő teljes szakmai pályafutása veszélybe kerülhet, hiszen jelenlegi pozíciójának betöltéséhez a diploma megléte alapvető feltétel lehet.

Bakács Tibor sokat készült Csiszár Jenő szakdolgozatára Fotocentral / Nagy Zoltán
Bakács Tibor sokat készült Csiszár Jenő szakdolgozatára

Veszélybe került a milánói főkonzul állása

Az egyetemek szabályzatai ugyanis egyértelműen kimondják, hogy a szakdolgozatnak a hallgató önálló szellemi munkájának kell lennie.

Amennyiben az intézmény utólag vizsgálatot indít, és visszavonja az egykori hallgató diplomáját, az akár az érintett teljes karrierjére is kihatással lehet.

A Blikk által megkérdezett jogi szakértő, dr. Pikali Petra szerint különösen kényes helyzetről lehet szó olyan munkakörök esetében, amelyekhez felsőfokú végzettség szükséges.

Ilyen esetben az egyetem dönt arról, hogy megfosztja-e a diplomájától az illetőt, és ha annak a munkának, amit végez, egyetemi végzettség a feltétele – márpedig egy főkonzuli tisztség esetében ez valószínűsíthető –, akkor onnantól kezdve nem felel meg a munkaköri feltételeknek, vagyis az állását is elveszítheti. Ez az eset büntetőjogi szempontból leginkább a közokirat-hamisítás kategóriájába esik, ami öt év alatt elévül, így itt elsősorban a munkaviszonyára lehet hatással, ha az egyetem valóban lép az ügyben

nyilatkozta az ügyvéd.

A lap ezt követően a Szegedi Tudományegyetemet is megkereste, hogy megtudja, terveznek-e vizsgálatot indítani az ügyben. A cikk megjelenéséig azonban nem érkezett válasz az intézménytől.

Hogy lesz-e hivatalos folytatása a nagy port kavart történetnek, egyelőre kérdéses, de az ügy már most komoly visszhangot váltott ki.