Hajdú Péterrel még évekkel ezelőtt készített interjút Megyeri Jonatán rabbi a 168 Órába. Akkor merült fel először, hogy Hajdúnak zsidó felmenői vannak. A tévés-producer – aki akkoriban csupán annyit tudott, hogy csörgedezik zsidó vér az ereiben – a beszélgetés után hazament, és elkezdte faggatni az édesanyját. Ekkor derült fény az addig hét lakat alatt őrzött családi titokra.
Mint az Otthon a rabbinál című műsorból kiderült, Hajdú édesanyja és a nővére 18 éves korukban kikeresztelkedtek a zsidó vallásból, és nem beszéltek a felmenőik származásáról. Nyomós okuk volt rá, ugyanis szüleik, Hajdú nagypapája és nagymamája átélték a holokauszt borzalmát. Csodával határos módon élve hagyták el az auschwitzi haláltábort, de később nem tartották a zsidó vallást, a hagyományokat.
Hajdú Péter általános iskolás volt, amikor nagypapája meghalt. Nagymamáját gimnazistaként vesztette el. Ismerte őket ugyan, de nem volt túl szoros a viszonyuk. A temetésekre édesanyja nem is vitte el. Annyit tudott, hogy nagyszülei izraelita temetőben vannak eltemetve, de gyerekként egyáltalán nem beszéltek neki a múltjukról.
A tévés-producer édesapja eközben német származású volt. Hajdú apai nagymamája például nem is beszélt magyarul. „Annyira fura, hogy nem nagyon szerették a zsidókat, és én ezt sosem értettem” – mesélte Hajdú, aki előtt édesapja olykor megjegyzéseket tett a zsidókra. Azt azonban hangsúlyozta, az apukája nem volt antiszemita. „Megkérdeztem anyukámat – apukámat nem mertem –, hogy miért tesz ilyen kijelentéseket…? Ő mindig csak annyit válaszolt, »az apád ilyen, ne foglalkozz vele«” – mondta Hajdú, aki elárulta, a sors furcsa fintoraként édesapja később egy izraelita szeretetotthonban hunyt el.
Hajdú Péter azt mondja, bár vér szerint zsidó származású, felekezetileg a római katolikusokhoz tartozik. Keresztapja is pap volt. Ennél fogva templomba jár, és mindennap imádkozik. Mint mesélte, élete mélypontján is a hit segítette át, történetesen akkor, amikor Sarka Katával való házassága tönkrement.
Kiemelt kép: Schumy Csaba/fotocentral.hu