Hatalmas idehaza a Hunyadi sorozat népszerűsége. A látványos jelenetekben és erotikában bővelkedő sorozat azonban néhány ponton finoman szólva nélkülözi a történelmi hűséget. A Budapesti Történeti Múzeum egyik munkatársa, Berecz Mátyás egy posztban elemzett ki néhány fontos momentumot.
Fikcióból indul a sorozat
„A történet Hunyadi szüleinek önfeláldozó halálával kezdődik, ami a későbbiekben indítékul szolgál a főhős törökellenességéhez. A szép, drámai eseményt a most futó sorozatban az írói fantázia szülte. Az igazság ezzel szemben az, hogy János szüleiről nagyon keveset tudunk. Apja, Vajk, Zsigmond király lovagja volt, nyilván sokat hadakozott a törökökkel. Édesanyja nevét (Morzsinai Erzsébet), Heltai Gáspár említi először, egy évszázaddal a Hunyadiak kora után. Elképzelhető, hogy a szerző még ismerhette a családi szájhagyományt, és az általa közölt név valós. Haláluk körülményeiről ugyanakkor nem maradt fenn megbízható forrás.”
Hogy került Jankó a királyi udvarba?
„Ugyanígy keveset tudunk Hunyadi gyermek, és fiatalkoráról. A filmben a felnőtt főhőst már a királyi udvarban látjuk, de azt feltételezzük, hogy apródként szolgált Zsigmond egyik leghíresebb hadvezérénél, Ozorai Piponál, és a szerb fejedelem, Lazarevics István (a filmben is szereplő Brankovics György elődje) udvarában. Abban az időben az udvari szolgálat volt az egyik legjobb módja a tanulásnak, és az életre való felkészülésnek a nemesi ifjak számára.”
Kitalált hőstett
Hunyadi egyik sorozatbéli nagy hőstette is csak a képzelet szüleménye. „A sorozatban Hunyadi az első hőstettét, Zsigmond megmentését, Galambóc 1428. évi ostrománál hajtja végre, de ezzel szemben nincs adatunk arról, hogy részt vett volna a harcokban. Az esemény valódi főhőse egy hölgy, Szentgyörgyi Cecília, a magyar hajóhad parancsnokának, Rozgonyi Istvánnak a felesége, aki, nő létére, két dologgal is beírta a nevét a magyar hadtörténelembe. Magyarországon ő volt az első, aki ágyúval lőtt egy várat (a tüzérség hőskoráról beszélünk), és ő volt az, aki hajójával kimentette Zsigmondot és kíséretét a törökök kelepcéjéből” – írja a történész.
Nem volt kész a vár
A vár sem állt még a szakértő szerint. „A vajdahunyadi vár a Hunyadi-család ősi fészkeként él képzeletünkben, de a történelmi valóság nagyon más. Hunyadi apja, Vajk 1409-ben szolgálataiért kapta Hunyad birtokát (a család innen kapta a nevét), ahol a filmmel ellentétben még nem volt vár, legfeljebb egy erődített udvarház. A várat János kezdi kiépíteni erdélyi vajdasága alatt, az 1440-es években, majd az építkezéseket Mátyás folytatja, az építmény csak az ő uralkodása alatt, lényegében a Hunyadi-kor végén nyeri el azt a formáját, amit a sorozatban láthatunk.” -írta Berecz Mátyás.
Kiemelt kép: TV2